indolento

  • 1705
  • 10
  • 1
  • 0
  • dün

atatürk'ün ateist olması

ateist olmanın nesi kötüdür anlamam. sen bir dine inanıyorsun diye ben de inanmak zorunda mıyım?
sen benim cehenneme gideceğimi düşünüyorsun ama ben de senin öldükten sonra azota dönüşeceğini ve başka bir şey olmayacağını düşünüyorum, hangimiz haklıyız?

ben çocukken sadece aziz nesin'in ateist olduğunu düşünürdüm, başka kimse ateist olamazdı. çünkü çevremde başka türlüsü hiç olmamıştı. aziz nesin öldüğünde de "gebersin" demiştim, hala hatırladıkça utancımdan yüzüm kızarır.

ne yazık ki bu aptal dünyada dinsizlik bir hakaretten öteye gidemiyor.

atatürk bile toplumun tepkisini göze alamayarak dinsizliğini aleni biçiminde yaşayamamış bir dönem, ateist olduğunu belli ettiği veya beyan ettiği konuşmaları da muhtemelen kendi kendini sorgulayıp, biraz cesaretlendiği ve bu konuda zincirlerini zorladığı günlere denk gelmiştir.

oysa atatürk'ün genç bir subayken bile hep aklında laik bir cumhuriyet hayali olduğu ve o dönemde dinle çok arası olmadığı biliniyor, hatta dinden ilk uzaklaştığı dönem çocukken anne zoruyla gittiği ve hocadan dayak yedikten sonra bir daha gitmediği kuran kursu sanırım. çünkü karakteri gereği boyun eğmezdi ayrıca cehaleti ve cahilleri sevmezdi.

mesela atatürk'ün meşhur sözlerinden "benim şu naçiz bedenim elbet bir gün toprak olacaktır..." sözünden bile inançsız olduğu anlaşılabilir. çünkü öldükten sonra bir yere gitmeyeceğinin ve tamamen yok olacağının bilincindedir. fikirleri kalsın istemiştir, kimsenin fatihasına, rahmet duasına ihtiyaç duymamıştır. sizi gittiğim yerden izleyeceğim de dememiştir. "bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse, bilimi seçin demiştir."

atatürk; bir askerdir, bir politikacıdır, bir devlet adamıdır ama en önemlisi atatürk bir aydındır. bir asker, bir politikacı olarak öleli 76 yıl olmuştur ama bir aydın olarak onunla aynı görüşlere sahip herkesin içinde yaşamaktadır.

devamını okuyayım »
24.11.2014 01:07