infect

  • azimli
  • hırçın golcü (277)
  • 1195
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

sabahattin ali

memleketin en iyi öykücüsüdür. zaten yabancı öykücüde okumuş değilim. yani bildiğim en iyi öykücüdür. bütün öyküleri başucu eseridir ve öylesi şeyler yazmıştır ki mesela beş altı sayfalı öykülerinden uzun filmler çekildiğini öğrendiğimde çok şaşırmamıştım.

sait faik için bireyci, sabahattin ali için ise toplumcu öykü yazar derler ki burada bir hata vardır. çünkü öykülerini ilk okuduğumda gözüme çarpan şey en az sait faik kadar bireyin iç dünyasını ön plana çıkarmış bir yazar olduğudur.

edebiyatın bir çok alanında eserler vermiş (şiir, oyun, öykü, roman) sabahattin ali bunların hepsine büyük bir ustalıkla icra etmiştir ki bunun türk edebiyatında örneği çok azdır. bir çok romancının şiirleri beğenilmez, ya da iyi öykücüler iyi romanlar yazamaz, ya da iyi şairlerin çok iyi romanları yoktur.

sabahattin alinin sanatını şahlandırdığı alan benim için romandır. her biri birer şaheser olan romanlarından kuyucaklı yusuf fethi naciye göre türk romanının en iyi iki eserinden biridir. nazım hikmete göre kürk mantolu madonnanın ikinci bölümü de birinci bölümü gibi yazılsa en iyi türk romanı olacaktır.bence içimizdeki şeytan oğuz atayın tutunamayanlar eserinin öncüsü yani türk edebiyatındaki abisi gibidir.

şiirlerinin de tadından yenmez ve bu şiirlerini, üstatın çakıcının ilk kurşunu adlı derleme kitabında orjinali eski yazı ile yazılmış halde bulabilirsiniz. ayrıca divan edebiyatını da çok iyi bilen sabahattin alinin bu tazda da şiirleri olmuştur. şiirlerinde kendini ve yaşantısını sonuna kadar sorgulamıştır ve bu alanda da bireyi ön plana çıkarmıştır.

yaşadığı dönemin yazarlarından knut hamsun ve gorki den etkilenmiştir ve bunun dışında dünya klasikleride onun edebiyat anlayışında etkili oluştur. ve bunların da yanı sıra halk edebiyatı da sabahattin aliyi etkileyen unsurlardandır.

marko paşa yazılarını okuğunuzda yönetenler ile olan haklı problemini anlayabilirsiniz. marko paşa yazılarının tarihlerini görmez iseniz getirip bugünde bir gazete ya da dergide yayınlayabilirsiniz. hiç bir şey değişmemiştir ve dahası sabahattin ali bir çok köşe yazarlarının yaptığı gibi olayın üstüne giderek değil, düşünceleri sorgulayarak, önemli bir düşünce adamı olduğunu göstermiştir.

bohem yaşam tarzına yakın görünen sabahattin ali bununla birlikte halkından hiç bir zaman kopmamış ve gerçek bir aydın olarak aydınlatmıştır. marko paşa kırklı yıllarda elli bin satmıştır ve hiç bir edebiyat-eleştiri dergisi kendilerini kalite olarak o noktaya getirememiştir.

erken yaşta ölümü, çok büyük bir kayıptır. neyise bu cümleyi siliyorum. sabahattin alinin öldürülüşü müthiş üzücüdür ve buna "türk edebiyatı için büyük bir kayıp" entelliği ile bakmak bana göre ayıptır. onun nezdinde aramızdan erken ayrılmış ustalar için hissettiğim bir duygudur bu da.

devamını okuyayım »
19.01.2006 17:08