infelix legatus

  • baldan tatlı (639)
  • 860
  • 17
  • 2
  • 0
  • evvelsi gün

2018 ekonomik krizi

hakkı olan için sesini çıkarmayan, itiraz etmeyen; sorgulamayan, sorgulamadığı için her denilene inanan; daha iyi yaşamak için koşullarını iyileştirmek adına gayrete girmek ve kötü koşullarda ise bunun sebebi olanlardan hesap sormak yerine, koşulları iyi olanları dibe çekmeye çalışan, her kötü olayda "kader-kısmet-nasip" diye kendi kendini avutan necip milletimizin muz orta açtığı vaka.

başlık altında çok iyi entryler var veri destekli durum tespit, tespit edilen bulguların çözümlemesi ve tahmin bazlı projeksiyon yapan. çoğunu zevkle ve dehşetle okudum ama inanın bu duruma gelmemizin nedeni ve bundan çıkış reçetemiz çok ama çok basit ve kısa:

#1 demokrasi endeksi

#2 yargı etkinliği ve bağımsızlığı endeksi

#3 basın özgürlüğü endeksi

#4 pisa dünya çapı ölçümü

dikkat edilirse bu dört ölçümde de iyi olan, iyiye yakınsayan ya da ortalama üstü durumda olan ülkelerin çoğu, ekonomik göstergelerde ve ekonomik gelişmişlik endekslerinde de iyi durumda.

bizde ise dört temel kriter için durum hepinizin malumu. bu dört kıstastaki durumumuza bağlı olarak ise ekonomik gelişmelerdeki güncel durumumuz ise aşağıdaki gibi.
* cds gelişimi
* dolar tl gelişim
* faiz gelişimi
* enflasyon gelişimi

dış mihrak, operasyon çekiyorlar falan... bunlar gereksiz ve enerji tüketen laflar. özgür demirtaş'tan gelsin: (mealen) "... dış mihrak hep vardı, şu an da var ve hep var olacak. önemli olan yapısal reformları yapıp bunların etkisini azaltacak güce erişmek, güçlenmek..."

işin özü o dört başlığı çözmemiz lazım, çözmezsek eğer,
ne yapsalar boş, ölçümlerden gelen bir realite vardır

devamını okuyayım »