innaataynakelkevser

  • 459
  • 8
  • 3
  • 0
  • 4 gün önce

27 ekim 2016 boğaziçi'ne hala rektör atanmaması

12 temmuz 2016’da gülay barbarosoğlu'nun rekor oy (%86) aldığı rektörlük seçiminin üzerinden 3 aydan fazla süre geçmesine ve diğer tüm üniversitelerde süreç tamamlanmasına rağmen boğaziçi üniversitesi rektörünün hala atanmamış olmasıdır.

görünen o ki, bu durum, üniversitede akademik ve idari kaos yaratacak bütçe kesintileri, sözleşme yenilemesi gereken personelin durumunda belirsizlik ve üniversitenin en temel ihtiyaçlarının karşılanması gibi konularda sayısız soruna yol açıyor.

boğaziçi üniversitesi’ne hala rektör atanmamış olmasının olası nedenleri şu videoda gayet güzel özetlenmiş. iddialara göre nihai maksat, rektör ataması yapmayarak üniversiteyi idari kaosa sürükleyip boğaziçi üniversitesi’ne kayyum atamak olabilir. son günlerde sıkça duyduğum bir soru da, “boğaziçi üniversitesi fiilen bir proje okul mu seçildi?

evet, yanlış duymadınız, henüz birkaç gün önce dünyanın en iyi üniversiteleri arasında (54 sıra yükselip) 166., türkiye üniversiteleri arasında ise birinci sırada yer aldığı açıklanan boğaziçi üniversitesi’nden bahsediyorum. hatta geçen sene yine gülay barbarosoğlu’nun rektörlüğü döneminde the asya sıralamasında 5 sıra birden yükselip tüm asya üniversiteleri arasında 14. sıraya yerleşen üniversiteden bahsediyorum.

üzülüyorum yahu! hem okulum hem ülkem adına üzülüyorum. bu hırs, bu sürekli kavga etme, savaşma isteği hepimizin başını yiyeceği için, brecht'in duvara tebeşirle yazılan yazısını hep unuttuğumuz için üzülüyorum.

not1: bu entry, kendi halinde bir öğrenci olan bendenizin bir süredir geleneksel ve sosyal medyada yayılan haberler üzerine ortaya çıkan iç döküntüsüdür. yazarın kendisi dışında hiçbir kişi ve kurumu bağlamaz.

not2: başlık, “27 ekim 2016 boğaziçi üniversitesi’ne hala rektör ataması yapılmaması” olacaktı ama 50 karakter sınırına takılınca biraz abuk subuk oldu. idare edin.

devamını okuyayım »