inscrutable

  • 1118
  • 12
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

duke nukem forever

evet, sanırım iyi patladı. oynama gibi bir niyetim yok tabii ama yapımcılarını (gerçi hangi yapımcılar... hahahaha) anlamak güç. hani evet duke nukem 3d çıktığından beri first person shooter oyunları bir kaç defa kendini yeniden ve farklı şekilde icat etti ama, duke nukem forever biraz daha geleneksel olsaydı ne olurdu ki? yani madem oyunun yapımına ta 1997 de başlamışsınız, sırf "aman da günümüzün trendlerinden geri kalmayalım, demode olmayalım" kaygısıyla oyuna halo-tipi en fazla 2-3 silah taşıyabilme, rejenere olan sağlık ve (bence en büyük hata) tüm modern shooterlar gibi gerçekçi sağlık mekanizmaları eklemenin ne anlamı var? yani ne olurdu ki ekranda şöyle eski fpsler gibi 100 sayısını görsem, armor 0 olsa, o azalsa sonra medikitle zart zurtla yükselse. bu gerçekçilik kaygısı niye? bu adam duke nukem değil mi? şıvarzeneger parodisi değil misin lan sen? üç kilo taşağın yok mu?

yani hayret bişey ya. hayır bir de madem oyun cover-based shooter olacak yönde bu kadar değiştiriliyor, bari adamakıllı cover mekanizması olsun. ama görebildiğim kadarıyla o sistem de oyunda değil. gerçekten şöyle müstehzi bir bravoyu, hatta bravayı hakeden bir durum bu.

e durum böyle olunca multiplayer da bok gibidir tabii. ulan aq, zaten geleneksel deathmatch in en yeni temsilcisi unreal tournament 3 ve onun üstünden 3 mü 4 mü ne sene geçti. yani ne olurdu oyun bi quake 3 ya da unreal tournament temposuna sahip olsa? adamakıllı bir deathmatch, ctf oynardı millet quake live falan oynayacağına belki. ama o fırsat da kaçmış oldu.

asabi entry'mi oyunun eurogamer incelemesine yapılmış yaran bir yorum ile bitiriyorum:

"it needed more time!"

devamını okuyayım »