integrity

  • 149
  • 0
  • 0
  • 0
  • 5 yıl önce

don pasquale

süreyya operası'nda beklentimin çok üzerinde bir performansla sahneye konan gaetano donizetti'nin opera buffası. gerisini google search'e bırakayım.

benim gittiğim gösterimde norina'yı şans eseri ayten telek oynuyordu. şans eseri diyorum çünkü gerek sesiyle gerek performansıyla harikalar yarattı. yukarılara rahatlıkla çıkıp gerektiği yerde piano söyleyebilmesi (çok önemli çünkü genelde sopranolar bas bas bağırmaya bayılırlar), ama sesinin de çok güçlü olması takdire şayan. ayrıca, bir opera sanatçısının sadece sese değil, aynı zamanda oyunculuğa da sahip olması gerektiğini muhteşem mimikleriyle bir kez daha kanıtladı. don pasquale'yi kimin oynadığıyla ilgili ise şüphelerim var. dışardaki panoda bülent ateşeoğlu görünüyor, resmi de oynayan sanatçıya benziyor. ancak programda onun değil, başka iki kişinin ismi var. sonuç olarak oynayan kişi özellikle de teatral yönüyle izleyiciyi etkiledi, güldürdü.

dr. malatesta rolünü bariton kevork tavityan'dan dinlemek isterdim doğrusu, zira la traviata'daki giorgio germont performansının tadı damağımda kalmıştı. bazi figüranların da bir memur anlayışıyla kendilerini rollerine vermediklerini, kimbilir hangi düşüncelerle dalıp gittiklerini gözlemlemedim değil.

dekorlar harika, renkler insanın içini açıyor. yalnız bir önerim var. dekordaki şu kapılara gerçek kapı muamelesi yapılıp gerçekten kapatılmasınlar. hem bu gösterimde hem de la traviata'da o kapılar birer kez açılmadı. hadi don pasquale gülünçlü opera, bunu kaldırdık, güldük geçtik. ama la traviata'da alfredo bir havayla sahneden çıkarken o kapı açılmak bilmeyince, havası biraz söndü.

ayrıca, 3. perdede hizmetçiler korosu, yeni hanım norina'yı sahte kocası don pasquale'ye şikayet ettikleri, içinde bol "ding ding dong dong" geçen ünlü şarkıyı pek güzel söyledi.

--- spoiler ---

operanın sonundaki heykeller gerçek insan. algılaması biraz vakit alıyor, en azından bana öyle oldu.

--- spoiler ---

devamını okuyayım »