invisitibly

  • azimli
  • mülayim ama sempatik (546)
  • 1035
  • 1
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

eğirdir dağ komando okulu

buraya asteğmen olarak düştüysen ve sözlüğe panik halinde bu okul hakkında bilgi almak için koşuşturduysan bir kere öncelikle sakin ol ve maceraya hoş geldin.

bir kere mantıklı düşün buraya gelen kimse rambo veya cristiano ronaldo falan değil. sen gibi üniversitede büyük olasılıkla götünü gerip mal mal yatmış gençler. refüze olcam diye götünü yırtmanı tavsiye etmiyorum. tuzla'ya dağılan arkadaşlarla sık sık irtibat halindeyiz emin ol burası daha iyi. nedenlerini anlatıyorum şimdi.

bir kere askerliğin en sıkıcı, mide bulandırıcı şeyi katı disiplin yok burada. senden beklenen tek şey iç güvenlik bölgesinde görev yapabilecek kadar bir şeyler öğrenmen ve gidip orada uygulaman. sana kimse kolayına ayakkabın niye boyalı değil, kemerin neden sıkı değil demez haftasonunu kilitlemez burada ve emin ol rastlayabileceğin en iyi komutanlara rastlayacaksın eğirdir'de. hiçbirisi sana öğrenmen ve uygulaman gerektiğinden fazla bir disiplin dikte etmez, sadece ve sadece öğrenmen ve iş yapman beklenir burada.

öncelikle muhtemelen müthiş bir arkadaşlık ve dostluk ortamına hoş geldin. çünkü burada lisede ve üniversitede yaratılmış yapay karizmalar yok. sürünen, kan ter için koşuşturan, pislikten kokuşan, komando kulesinden atlarken beraber yusuflayıp, karizmanızı beraber sıfırlayacağın bir sürü arkadaşın olacak. 3 ayda ömürlük arkadaşların olacak emin ol. bir diğer taraftan mantıklı düşün hayatının hangi aşamasında dağcılık yapacaksın, el bombası atacaksın, çeşitli tüfeklerle nişan alarak atış yapacaksın? 1 yıl askersin artık, kendine zül yapmayı bırak biraz zevk almaya, askerliği öğrenmeye, 5500 yıllık yazılı tarihte insanlığın sadece 317 yıl savaşmadığını bilerek hiç sevmediğin savaşın mantığını ve yöntemlerini öğrenmeye çalış. başka türlü o 3 ay geçmiyor emin ol. ayrıca bence en önemlisi sana bu okul cumhuriyet tarihinin en büyük sorununun yaşandığı bölgeye görevli olarak gidip, görme, tespit yapma ve ömürlük anı depolama imkanı sunuyor. nereden gidecek görecektin ki oraları? basından, 3.ağızlardan yalan yanlış birbirinin aksi bir sürü şey duyduğun ülkenin bu en önemli meselesin yaşandığı topraklara gideceksin, göreceksin, kanlı canlı yaşayacaksın oralarda daha ne olsun. üstelik bir sürü para alacaksın, doğru dürüst harcayamadan bir sürü birikmiş parayla döneceksin sivile. doğayı, insanları, insanlığı yeniden keşfedecek, 10 gün arazide kalacak, bir kase suda 5 kişi traş olmayı öğrenecek, dayanmayı, sabretmeyi, hayata dair en temel şeyleri yaşayarak öğreneceksin.

bir de muhtemelen doğuya gitmekten korkuyorsun. rahat olmaya çalış, sana söyleneni yap, gereksiz riskler alma, her zaman tetikte ol büyük olasılıkla bir şey olmayacak. dağı, taşı, toprağının rengi, insanı, hayvanı, yemeği, her şeyi değişik olan ve üstelik senin ülkende yer alan bu toprakları görünce şaşıracak, ülkendeki çeşitliliği ve zenginliği görerek ülkeni daha çok sevecek, yaptığın binlerce politik tespitler arkadaşlarının kafasını bol bol sikebilecek kıvama gelecek, tartışmalarınızda doğu sorunu meselesi hararetlenirse "ben gabar'da/ kato'da/ cudi'de/ yüksekova'da/ kavuşak'ta/ çığlı'da/ şemdinli'de dağlarda yaşadım gezdim, sen ne anlatıyorsun" cümlesiyle ömür boyu üste çıkma hakkı kazanacaksın.

özetle biraz yorulacaksın, sıkılacaksın ama türkiye'deki askerlik standartlarına göre çok farklı ve kaliteli bir askerliğe ilk adımı atmış olacaksın bu okulla emin ol. ondan rahatla, öğrenmeye zevk almaya bak, eğirdir'de de bol bol gez benim için de adada güzelce rakı-balık yap. tuzla'ya gidip 2,5 ay yanaşık düzen eğitimiyle, komutanların egolarıyla, yatakta para sektirmekle, dolaptan kağıdın geçip geçmemesiyle uğraşmaktan ; sonra kıtada çankırı, ankara, istanbul'da mal mal gece boş duvarlara nöbet tutmaktan, paranın hepsini yiyip sıfır parayla sivile dönmek zorunda kalmaktan, işi gücü olmayan komutanların, astsubayların, uzmanların seninle uğraşmaya çalışmasından, üstünden ego tatmini yapmaya çalışmasından iyidir emin ol. eğirdir candır.

devamını okuyayım »
18.09.2012 03:17