invulnerable

  • 940
  • 7
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

yorgun savaşçı

kemal tahir'in tarih tezlerinin dışında da edebi zevk alınarak okunabilecek bir kuvayı milliye romanı (şekilden şekile girerek dallanıp budaklanan cehennem yüzbaşının dram(lar)ı). resmi tarih tezlerinin aksine, kemal tahir, bu romanda, öncelikle halkın "milli mücadeleye" yekten ve gönülden katkıda bulunmadığını gösterir. kanıt olarak da (değişik sohbet ve röportajlarda) istiklal mahkemelerinde idam edilenlerin sayısının savaşta şehit düşenlerin sayısından daha fazla olmasını gösterir (bkz: sabahattin selek, anadolu ihtilali); ayrıca, resmi ordu kurulurken silahını alıp kaçanların sayısı orduda kalanlardan daha fazladır. kemal tahir'e göre yaşanmış olan asla bir "kurtuluş savaşı" da değildir. çünkü düşman tüm memleketi zaptederek "bayrağımızı müzeye kaldırmamıştır". bütün bu süreçte hem istanbul'da hem ankara'da türk hükümetleri vardır. zaptedilmeyen vatanın kurtuluşu da olmaz görüşündedir kemal tahir. kemal tahir'e göre türk devleti yüz değiştirmektedir, osmanlı'nın yerine cumhuriyet kurulmaktadır.

yorgun savaşçı çerçevesinde değinilmesi gereken ikinci kemal tahir tezi, türklerde devlet kuruluşu hep bir kadro hareketi sonucunda oluşur (#16920331). denk düşerse osmanlı kurulur (devlet ana) olmazsa devlet batar (ittihatçıların osmanlıyı batırması); gün olur aynı ittihatçılar cumhuriyeti kurar (bkz: ismet bozdağ, kemal tahir'le sohbetler).

kritik nokta, resmi tarih dışındaki kemal tahir'le, resmi tarih içindeki yakup kadri karaosmanoğlu'nun (bkz:yaban) aynı noktada nasıl buluştuklarıdır (bkz: #18812200). herhalde bunun da bir açıklaması vardır.

(bkz: kemal tahir/#16911131)
(bkz: kemal tahir/#16920331)
(bkz: kemal tahir/#22386383)

devamını okuyayım »
23.01.2011 13:56