iolonea

  • 274
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

zanzibar

öncelikle nasıl gidilir için: #55998372

evet sonrasında gelelim görüşlerimize:

1) iklim,sıcaklık ve dahası: zaman olarak ekim sonunda gittik (27 ekim-2 kasım). hava gayet sıcaktı. sabahları bulutlu vs. oluyordu, ancak öğleden sonra güneşli ve sıcaktı. hani yazın haberlerde bangır bangır bağırırlar ya 12-3 arası güneşe çıkmayın diye, heh burda öyle bir şey yok. eğer havada bulut yoksa güneş her daim aşırı sıcak, tepede ve kaçınılması imkansız. o yüzden kaliteli,etkili ve yüksek korumalı güneş kremi önerilir. nolur noolmaz diyerek mutlaka aloe veralı bir güneş sonrası kremde yanınızda bulundurunuz.

2) kalınan yer: z otel'de kaldık. booking.com puanı oldukça yüksek, yorumları da çok iyiydi. ayrıca denizin en güzel olduğu yer nungwi bölgesi dedikleri için, bu bölgedeki puanı en yüksek otel burasıydı. çok memnun kaldık. otel çalışanları çok güleryüzlü, çok yardım sever, oldukça da temizdi. cibinlik olayına da bayıldım. temzilikçiler gündüz temizlik yapıyor ve akşam siz yemekteyken gelip cibinliği açıyorlar.

2.1) sabah kahvaltısı tabii ki bir türk kahvaltısı değil, ancak omlet,krep, pankek, yoğurt, ekmek vs. olduğu için aç kalmıyorsunuz.
2.2)öğle ve akşam yemeklerini de otelin restaurantlarında yedik. genel olarak dünya mutfağı.. bir iki tanzanya yemeği de yedik ve tabii ki bol bol deniz mahsulu. fiyat olarak aşırı ucuz değil tabii ki ama bu standartta bir otel için uygun.
2.3) içki fiyatları oldukça uygun -4-10 dolar arası- kokteyllerdeki alkol oranı yüksek. akşam 5-8 arası happy hour oluyordu, hem uygun hem 4 al 3 öde şeklindeydi.

3) deniz ve beyaz kum: muhteşem. muhteşem. muhteşem. suyun sıcaklığı, berraklığı, kum hepsi muhteşem. kendimi windows wallpaper ında yüzüyormuş gibi hissettim. mutlaka palet ve şnorkel takımı götürün. su gel-git olmadığında aşırı berrak oluyor ve bir sürü renkli balık görebiliyorsunuz.

3.1) tur: mercan adaları'na şnorkel turuna katıldık. eğer şnorkeliniz yoksa tur size veriyor. gittiğiniz ilk anda denize girerken tur yapan arkadaşlar az buçuk size yapışıyor. eğer birine karar verirseniz diğerlerine bak ben şununla gidicem derseniz peşinizi bırakıyorlar. şnorkel turunda gördüğüm balıkların hepsi çok renkliydi. finding nemo'daki balıkların bir çoğunu gözümle gördüm. şnorkel turu için söyleyeceğim tek negatif şey toplamda 1,5-2 saat yüzüyorsunuz, 1 saat yemek molası.. kalan süre açık denizde azıcık ilkel bir botta geçiyor(2 saat gidiş-2 saat dönüş) . özellikle giderken gel-git olduğu için açık denizden gitti ve dalgalar bizi mahvetti. ancak açıktan gittiğimiz için de yunus gördük bir kaç kez.
baharat turu, stone town turuna katılamadık çünkü bizim gittiğimiz hafta seçim vardı ve bir çok yer kapalıydı.

4) gece hayatı: yok pek.

5) güvenlik: her yer güvenli diyemem ama hırsızlık vs. gibi birşeylede karşılaşmadık. ancak ben otele gittiğim yerde yerel halkla da kaynaşmalıyım derseniz onu tavsiye etmem. otelin arka tarafında yaşayan halk aşırı fakir. ayakkabıları yok, suları yok ve hatta ben elektrikleri olduğundan bile şüpheliyim. gel git olduğunda halk hemen gelip denizden toplayabileceklerini toplayıp satıyor. daha çok tarım ve hayvancılık yapılıyor. bu arada halkın %95i müslüman.

6)hakuna matata: her şeyde, her yerde ve her zaman kullanıyorlar. problem yok gibi bir anlamı var. bi süre sonra siz de alışıyosunuz zaten.

işte böyle.

devamını okuyayım »