isinkiliclikovboy

  • 78
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 ay önce

halka pompalanan osmanlı aşkının nedeni

en önemli sebebi monarşi isteğidir. yani daha açık bir ifadeyle bir kişinin istediği gibi at koşturabilmesine , hesap vermemesine duyulan özlemdir. zira türk tarihi pek çok devleti içinde barındırsa da ve genel anlamda kağan, hakan , sultan vs tek adamlı bir yönetime sahipmiş gibi görünse de aslında gerek islamiyet öncesi gerekse islamiyet sonrası hiçbir devlette egemen kişi bu kadar yükselmemiştir. türk tarihi dikkatli incelendiği zaman orta dönem osmanlı imparatorluğu dışında her dönemde konseylerin,danışma meclislerinin veya devlet adamlarının , perde arkasından da olsa , aslında yönetimde etkilerinin yadsınamayacak düzeyde olduğu görülür. bu sebeptendir ki türk devletleri çağdaşlarının aksine fikirlerin tartışılıp en doğru sentezin yapıldığı katılımcı bir anlayışla yönetilip hızlı gelişimler göstermiştir. ancak osmanlının duraklama döneminden itibaren egemen kişinin gücü gittikçe artmış ve sonucunda yönetimde fevri kararlar alınmaya, devlet idaresi gittikçe profesyonellikten uzaklaşmaya başlamış neticesinde de devlet zayıflamıştır.
gel gör ki yapılan her propagandayı sorgulamadan kabul eden halk osmanlıyı dünyadaki cennet kabuş etmiş ve bu da rte'nin gücüne güç katmış netice itibariyle ülke yönetimi 1800lü yılların sonundaki haline getirilmiştir.
zaten farkındaysanız bu propagandanın dozu azaltılmıştır çünkü artık gereksizdir beyinler uyuşturulmuş, sorular sorulmaz olmuştur.

devamını okuyayım »
03.02.2017 12:17