ismayilucanpehlivan

  • hippi (428)
  • 600
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

liseden akılda kalanlar

lise bire yeni başlamışım , okullar açıldığı gün de gitmemişim okula ertesi gün ders saatinin 15 dakika sonrası bir vakitte sınıfa giriş yapıyorum.
en ön sırada anaokulundan beri aynı sınıfa düştüğüm * ibne çocuğu oturuyor , bana bakıp sırıtıyor. *
e şaşırıyorum tabi , adam ilkokulda da , ortaokulda da karşıma 'aynı' sınıfta çıkıyor.
neyse kendime oturacak yer bakıyorum arkalardan bir yerden ancak nafile tabii , sınıftaki iki senelikler arkaları kapmış halde bana bakarak ;

- yarrağa bak lan , kafası mı güzel bunun da gülüp duruyor sürekli ?

gibi konuşmalar ediyor , en ön sıraya oturmak zorunda kalıyorum , bu sırada sınıftaki öğretmen bana çabuk geçmemi zaten çok yavaş olduğumuzu söylüyor.-ulan ibne daha okullar açılalı iki gün olmuş , orta okuldaki hocalarım derdi lisede yarrağı yiyeceksiniz diye , hiç inanmamıştım- ki bu herif sonraki günlerde iyice azmış , parmak kaldıran öğrencilere bile neredeyse annenizi sikeceğim diyecek hâle gelmişti.
en nihayetinde teneffüs olur sınıfta kalınır , o sürekli aynı sınıfa düştüğüm puşt hemen yanıma yanaşıp hiç beklemediğim , hiç ummadığım o iki kelimeyi eder

- yarrağı yedik.

tabi o sırada buna gülünür geçilir , havadan sudan muhabbetlere başlanır ama o iki kelimenin gerçekten doğru olduğu , muhabbette olan bünyeler tarafından zerre fark edilmez.
kişi ortaokulda ne kadar orospu cocuklugu yapmıs olsa bile lisede o kadar çabuk sivrilemez , biraz zaman mutlaka lazımdır.işte tam bu zaman meselesi yüzünden lise birde kalmaya karar verdim * ve lise biri , o kîdemli iki senelik çükümgözler gibi tekrar okumaya başladım.

ilk gün geldi , bu sefer geç geldiğim halde en arkaya geçtim arkada oturan artis bebeye kalk demem yeterli oldu , yanıma kimse oturmadı.
sınıfta başka iki senelik öğrenci varsa bile kızdı.tahtanın önünde yine aynı hoca var , millete bağırıyor çağırıyor küfür ediyor , her şeyi yapıyor.
sınıftaki bütün tipler korkmuş , sinmiş , ne yapacaklarını bilemeyecek durumdalar , bir iki tanesi gülmeyi deniyor hoca dönüp yanlarına geliyor , yalandan bir tokat atıyor.

ancak ; bu hoca benim ilk senemde de göstermiş olduğu bu davranışları , okullar açıldıktan bir ay sonra kesiyor , sadece tahtaya geçip dersini anlatıyor , yazıyor çiziyor.sınıfta kim ne yaparsa yapsın zerre sikine takmıyor.

bunu bilen pek akıllı ben , sınıfın en arkasında sanki on kiloluk taşaklarım varmış gibi ifadesiz bir şekilde oturuyorum , millet şaşırıyor kalıyor.
ki hoca da beni tanıdığından zerre bakmıyor suratıma , adamın kafası "başta korkuyu verirsem , bunlar çıtlarını çıkarmadan senenin sonuna kadar oturup dersimi dinlerler" ama çok yanlış elbette.ikinci senemin üçüncü ayında sınıfta uzun eşek oynamaya başlamıştık , sadece ben değil bütün herkes hocayla oynar oldu.o lisedeki öğretmeni sırta almalar , sınıfın ortasında belli etmeden çay demlemeler , sınıfta kavun kesip hocaya yedirmeler , efendime söyleyeyim hocanın gömleğinin cebinden sigara çalmalar , tütsü yakıp sigara içmeler. işte bunlar liseden akılda kalabilecek çoğu şeyden biri.bir de lise aşkı vardır tabii , herkesin illa ki vardır , ne zaman liseden konu açılsa müdür yardımcısının odasında nasıl lahmacun yediğiniz değil de , "benim şöyle bir sevgilim vardı ah ulan neler yaşadım , bir daha kimseyle yaşayamam onları , sikseler cesaret edemem"ler gelir aklınıza.

ayrıca ;

(bkz: #14708198)

devamını okuyayım »