isocum

  • bıçkın (497)
  • 780
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

evrim teorisi

cinsiyetlerin nasıl oluştuğunu evrim teorisi ile açıklamak son derece basittir.

eşeyli üremenin başında, iki tarafında üreme hücreleri* eşit büyüklükteydi. bunlara izogamet diyoruz.

şimdi bazı canlıların daha büyük, ancak daha az sayıda gamet ürettiğini düşünelim. daha az üreyecektir, ancak üreme hücresini büyüterek yavrusuna sağladığı besin miktarını arttıracak, hayatta kalma şansını yükseltecektir. eğer sonuçta daha fazla yavru hayatta kalabiliyorsa, bu farklılık bir avantajdır. çocuklar da bu özelliği taşıyacağından, büyük gametlilik sözkonusu canlı arasında yayılmaya başlar.

ancak bu büyük gametler, bambaşka bir stratejiyi geçerli kılar. küçük ama çok gamet üreten canlılar, kaçınılmaz olarak daha çok dölleme yapacaktır. orta boy gametlere denk gelince yavrunun hayatta kalma şansı düşer, ancak piyasada çok büyük gamet varsa bunlardan birsürü dölleyerek hayatta kalma şansı düşük olmayan yavrulara sahip olabilir. bu strateji daha çok yetişkin yavru üretiyor ise, benzer şekilde yayılma eğilimi gösterecektir.

burada sonrası fasit çember. küçük gamete denk gelme şansı arttıkça, büyük gametliler arasında daha da büyük olanlar avantajlı hale gelecektir. piyasadaki büyüklerin artması, daha küçük gamet yapmayı avantajlı hale getirir. bu durumda büyük gametler daha çok büyür, küçük gametler daha çok küçülür. ortanca gametler hiç bir avantaja sahip olmadıklarından zamanla yokolacaklardır.

tabi ki tek olası değişiklikler bunlar değil. örneğin küçük gametlerini daha iyi yayabilecek olan canlılar küçük gametli diğer canlılara göre avantaj kazanacaktır. ondan bundan gamet almayan, seçici olan büyük gametliler de diğer büyük gametlilere avantaj sağlar.

işte biz bugün çok gamet stratejisini kullanan cinse erkek, gametlerine sperm diyoruz. büyük gametli, seçici olanlar ise dişi oluyor, gametlerine yumurta diyoruz.

insanlar ise burada ilginç bir örnek teşkil ediyor. normalde süslü olan cins erkeklerdir, kendilerini dişilere beğendirmek için kıçlarını yırtarlar. ancak insanda bir miktar farklıdır bu, örneğin meme dediğiniz şey süt üretimini arttırmaz, ağırlığa göre üretilen süt miktarı insan ve şempanzede aynıdır. meme tıpkı erkek tavus kuşunun kuyruğu gibi bir süstür.

bunun sebebi ise insan bebeklerinin kendilerini idare edebilir hale gelmesinin çok çok uzun sürmesi. bir tay 5 dakikada ayağa kalkarken, bu insanda 1 yıl falan. 5 yaşından aşağı bir çocuk basit hareketleri yapamaz, düzgün iletişim bile kuramaz. bu durum üreme esnasında dişi cinsin yatırımını o kadar arttırıyor ki, bizim türümüzde ciddi bir seksüel dimorfizm evriliyor. erkeğini yanında tutup, çocuğa bakım işinde destek alabilen kadınlar çocuklarını, dolayısıyla bunu yapmalarını sağlayan genlerini hayatta tutuyorlar, kalanlar eleniyor. bir bm araştırmasına göre, afrikada babası yanında olan çocuğun yetişkinliğe erişme şansı, olmayanların 3 katı. biz evrimleşirken bu fark çok daha dramatikti muhtemelen. bu durum aynı zamanda kadınların davranışsal farklılıklarının çoğunun da sebebidir, belirtmeden geçmeyeyim.

devamını okuyayım »
01.12.2009 23:19