issa

  • 3189
  • 30
  • 6
  • 0
  • 3 gün önce

kanada'ya göç eden çiftin kpss rezaleti

saçını başını ağartmış prof. dr karı koca çift yakın zamanda kanada'ya göçtü. "reddemeyecekleri kadar güzel" bir teklifi kabul ederek.

bu insanların türkiye'de her türlü rahatları, mal birikimleri vardı. çok saygı gören, çok önemli konumlara gelmiş insanlardı. büyük ihtimalle türkiye ekonomik olarak batsa bile rahat rahat hayatlarına devam ederlerdi. ama gitmeyi tercih ettiler. bakın baya objektif biçimde yaşlı insanlar bunlar.

çünkü mesele sadece ekonomik olmayı geçti. artık önümüzdeki krizler öyle 2001 krizi gibi atlatıp geleceğe umutla bakabileceğimiz krizler olmayacak. türkiye'nin bütün kurumsal mukavemeti yerle bir olmuş durumda. bir devleti bir kabile beyliğinden ayıran, tek adama/sülaleye bağlı bir diktatörlük olmaktan çıkaran tüm kuvvetler ayrılığı ortadan kalkmış vaziyette. hukuk bitmiş vaziyette. türkiye artık bir cumhuriyet değil. parlamentonun bir temsil kabiliyeti yok.

(bkz: türkiye kredi iflas takası primi/#107032015)

bu kurumsal erozyonun nelere yol açabildiğini venezuela'da gördük. yakın tarihe kadar gayet refah içinde olan ülkede şu an suların akması bile lüks haline gelmiş durumda. orada da güya seçimler yapılıyor ve sonucunda birileri birilerini temsil ediyor ama sonuç ortada.
https://www.youtube.com/watch?v=s1gur8wm5va

etrafımda da dehşetle izliyorum. çoğu beyaz yakalıda, çoğu çok akıllı çok entelektüel birikimi yüksek insanlarda bile feci bir rehavet mevcut. dehşet şiddette bir normalcy bias var.

birisi yazmıştı. libya savaşı başlamadan önce orada çalışan türk mühendislerin durumunu. onların da çoğunda son ana kadar bu normalcy bias'ın bulunduğunu çok az insanın yaklaşan tehlikeyi görüp kaçtığını söylüyordu. kalanlar arasında savaşta ölen veya ciddi derecede yaralanıp sakat kalan çok türk mühendis oldu.

bu genç çift gittiğimiz noktayı kişisel çok acı tecrübeler sonunda en şiddetli biçimde ama, şanslılar ki, geç olmadan görüp gitmişler ve eminim hayatları boyunca bu kararlarından çok memnun kalacaklar.

gitmek isteyene gidebilecek durumda olana "gitme!" diyecek noktayı geçtik çok oluyor. geride kalanlar düşünsün: "biz ne yapacağız bu gidişatla? seyirci mi kalacağız? piyon mu olacağız? çoluğumuz çocuğumuz ne olacak?"

devamını okuyayım »