iste o kavunici balik

  • 113
  • 2
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

uluslararası ilişkiler

ders içerikleri ile ilgisi olmayanın işletme/iktisat okumasını tavsiye edeceğim, mezunu olduğum bölüm.

sonuç olarak türkiye'de yaşıyorsunuz ve iib/işletme fakültelerinden mezun olduğunuzda hemen hepiniz benzer işleri yapıyor olacaksınız. bu yüzden de ilgi alanınız ne ise ona göre karar verip bu bölümlerden birini seçerseniz ileride ders çalışırken en azından mutlu olabilirsiniz. bir de yukarıda biri sormuş, ingilizce okumak ile türkçe okumak arasında ne fark var diye. kendi adıma, öyle iş bulma süreçlerini kolaylaştıracak kadar iyi bir üniversitede okumadım, dokuz eylül üniversitesi nden mezun oldum ve okuldan çıktığım gibi iş bulma sebebim de sadece bölümü ingilizce olarak okumam oldu diyebilirim.

eğer bu bölümü türkçe okumuş olsaydım bir -> bilgi edinebileceğim kaynak sayısı inanılmaz az olurdu ve sadece çeviri okuyabilirdim ki bu da uluslararası ilişkiler okuyan biri için çok mantıksız. iki -> senelerce iş bulamayabilirdim çünkü o *şanslı* azınlık içerisinde yer alıp bakanlıklarda falan çalışmak (diplomatlığı falan geçiniz, güldürmeyiniz) belli bir kesim için gerçekten çok çok çok zor. kendi başınızın çaresine bakmak zorundaysanız özel sektöre yönelmek durumundasınız. peki mezun olduktan sonra piyasada sizi işe almalarını sağlayabilecek ne var elinizde? doğal olarak iş tecrübeniz yok + sektör ile ilgili bilgi birikiminiz de yok yani işe girmek isteyen yığınla insanın bir adım önüne geçmek için dil öğrenmek zorundasınız.

okuduğum dönemde, gerçekten çok çalışan ve ders dışında da okumayı/araştırmayı seven, ingilizce dışında fransızca ve almanca öğrenen arkadaşlarım vardı ve sonunda ne oldu biliyor musunuz? dönemin fakülte birincisi olan ya da üçüncü olup yandaldan işletme (ing) okuyan arkadaşlarla birlikte hepimiz aynı sektörde, aynı siktiri boktan işi yapıyoruz/yapabiliyoruz. (bkz: big 4) bunun tek sebebi de okulda ingilizce öğrenmiş olmamız. yoksa ben, kendi adıma biliyorum ki uzunca bir süre iş bulamazdım.

bu arada yazdıklarımdan ötürü yanlış anlaşılmak istemem, okuduğum bölüm benim açımdan yapılabilecek en iyi tercihti çünkü küçüklüğümden beri abuk subuk şeyleri biliyor olmak beni hep mutlu etmiştir. öğrendiklerimin belki %30'unu bile şu an hatırlayamıyor olsam da okuduğum onca şey bana temelde nasıl düşünmem gerektiğini öğretti ve bunun için de çok mutluyum. aldığım eğitim *bence* dünyaya olan bakış açımdan tutun da arkadaşlık ilişkilerime kadar her konuda daha farklı ve çok yönlü düşünmemi sağladı. bu da dediğim gibi *benim için* yeterli çünkü ben standart bir öğrenciydim / standart bir insanım ve yine standart bir hayat yaşadığım için daha iyisine ulaşmak adına fazladan çaba harcayacak kadar mutsuz değilim.

daha iyi bir okuldan mezun olsaydım (daha parlak bir öğrenci olmak durumu değiştirmezdi) belki bir tık daha farklı bir yerde olabilirdim. koç mezunu olup yurtdışında çalışan ya da kendi markasını yaratan arkadaşlarım da oldu ama benim örneklerim malesef ki üniversite mezunu olmasa da benzer standartta yaşayabilecek insanlardı o yüzden dikkate almamak lazım.* kendi sosyo-ekonomik çevremden / sınıf arkadaşlarımdan ve hatta fakülte arkadaşlarımdan örnek verecek olursam açıkçası bir bok olamadık. hayatı 9:6 ya da 8:5 yaşayan insanlardanız.

özetle, işletme/iktisat/uluslararası ilişkiler okuyacaksanız galatasaray'da, koç'ta, odtü'de falan okuyun, olmadı ingilizce eğitim veren dokuz eylül gibi ortalama okulları deneyin. hiçbiri olmazsa ve yine de kocaeli'de, sütçü imam'da vs. herhangi bir yerde bu bölümü okuyacaksanız mutlaka dil öğrenin ve bunu da kanıtlayabiliyor olun.

edit: arkadaşlar özetle napolyon'dan sekizinci henry'e avrupa tarihini, soğuk savaş dönemini, jön türklerden başlayıp günümüze kadar gelen türk siyasi tarihini, avrupa birliği ve kömür çelik topluluğunu, ideolojik kavramları, why did the weimar republic collapse sorusunun olası cevaplarını, anarşizmin yedi-sekiz ayrı alt başlığını, tocqueville'i, mill'i, nükleer silahlanmanın faydalarını, ruanda'da/bosna'da neler olduğunu ya da orta doğu'nun dağıtılmış kartlarını falan ıncık cincik okumaya meraklıysanız doğru yerdesiniz ama bunları okumak canınızı sıkmaktan ve dahası sınava çalışmaktan öte bir anlam ifade etmeyecekse sizin için - gidin iktisat/işletme okuyun. sonuç aynı çünkü. hiçbir şey hatırlamadığımı düşünürken bile konu başlıklarını şöyle bir gözden geçirmek beni mutlu etmeye yetti. oturup deli gibi tarih/coğrafya/politika/felsefe hemen her alanda bir şeyler öğreniyorsunuz ve üzerine bir de diploma veriyorlar. fıstık gibi bence.

devamını okuyayım »