iste o kavunici balik

  • 88
  • 1
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

d&r

insanlarla dalga geçen internet dükkanı.

17.6.2019 tarihinde bir hata yaptım ve kendime bilgisayar çantası sipariş ettim. elim kırılsaydı keşke de bu kadar sinir stres sahibi olmasaydım. iki gün sonra çalıştığım yere gelmiş kargo.

ofiste olmama rağmen kargoyu teslim eden kişinin benimle herhangi bir irtibata geçme şansı yok çünkü kargo teslim kısmına bırakıp gitmiş adam. neyse, geldi çanta. yukarı çıktım kutusunu vs. açtım, bir baktım çantanın omuz askısı yok. aradım d&r'ı ve durumu anlattım "size iki gün içinde dönüş yapılacaktır" benzeri bir yanıt aldım. dönüş vs. olmayınca da bugün tekrar arayıp durumu sordum.

ilk aradığımda olduğu gibi "kargo tespit tutanağı" soruldu, açıkladım. ancak bu kez "kargo tespit tutanağınız olmadan işlem yapamıyoruz" yanıtını aldım. (iki gün önce öyle değildi?) durumu açıklıyorum, diyorum ki beni kargocu ile muhatap etmiyorsunuz, eksik ürün gönderiyorsunuz ve kargocudan tutanak almanız gerekirdi diyorsunuz, öyle mi? evet diyor karşımdaki. ya siz delirdiniz mi? kargoyu bana mı teslim ettiler? ben tespit tutanağını kimden alacağım kardeşim? açıklamalarını/yol göstermelerini istiyorum, bilemiyorum diyorlar. iki kere internet sitelerinden yazdım, bir kere de mail attım. dandiri boktan bir omuz askısı yahu?! omuz askısı ya vallahi deliricem üç kuruşluk şey. keşke bulabilsem de kendim alıp taksam şunlarla muhatap olmasam.

kadınla belki on dakika konuştuk ve papağan gibi "kargocudan tespit tutanağı almanız gerekiyordu" dedi. "hangi kargocu hangi? siz bana mı teslim ettirdiniz kargoyu da tutanak istiyorsunuz?" diye soruyorum ve diyor ki "bilmiyorum" asjkdhjf

ürünün parasını ödeyin -> kargoyu size değil bir başkasına teslim etsinler -> ürün eksik çıksın -> iletişime geçin -> tutanak alacaktınız, yapabileceğimiz bir şey yok desinler. olay böyle. bir daha da alışveriş yaparsam iki olsun. kim bilir kaç defa alışveriş yaptım adamlar belki beş liralık şey için delirttiler beni.

devamını okuyayım »