istebunlarhepmuzik

  • 16
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 ay önce

41 yaşında üniversiteli isa'ya yardim çağrısı

itü elektronik mühendisliği'nde okumakta olan ve işhanlarında, depolarda, (hatta ilk zamanlarda) sokaklarda kalarak bunu başarmaya çalışan biricik abimize yardim çağrısıdir.

ben onu geçen dönem hazırlıkta tanıdım. onunla tanıştım, hikayesini dinledim ve bir senedir onun için bir şeyler yapmaya çalışıyorum. aslen hataylı. 20 yıl boyunca çoğu kez okumak için girişimde bulunmuş ve hepsi hüsranla sonuçlanmış.

kendisi 3 senedir itü hazırlığı geçememiş, fakat tüm bu süreçte sokaklarda kalarak, depolarda yatarak okula gelmeye devam etmiş. bu sene geçti hazırlığı, bölüme başlayacak. bir terzi dükkanında insani olmayan şartlarda kalıyor. banyosu, tuvaleti mutfağı yok, belki de 20 metrekarelik bir alan. devlet, özel kurumlar ona yurt vermiyor. hiç bir genç öğrenci onunla ev arkadaşı olmaya yanaşmıyor. kredi burs alamıyor. tatillerde çalışıp para biriktiriyor, dönem içinde onları harcıyor.

dahası hatay'da babaevinde kalıyor gibi göründüğü için sgk 2500 tl borç kesmiş ona. kaldığı dükkanı ikamet ettiği alan olarak gösteremiyor.

başvurulabilecek her yere başvurdu, konuşulabilecek herkesle konuştu. fakat bir de "bu yaşta ne okuması" diye azarlanarak dönüyor hangi kapıyı çalsa. bütün basına durumunu anlatan bir mail atmış, yalnız şurada yayınlanmış: (teyit etmek için burayı da okuyabilirsiniz) http://odatv.com/…siteli-olanidir-1307171200_m.html

çok güzel ve büyük hayalleri, her şeye rağmen inanılmaz bir yaşam enerjisi var. ona dair en üzücü şey, hiç birini gerçekleştiremeden bir otobüs biletiyle gerisin geriye dönmek zorunda kalması durumu olurdu benim için. bütün bunlara dayanıyor, tek başına. ve gerçekten artık birilerinin yardım elini uzatmasi lazım.

bütün bu süreçte anladığım insanların, kurumların, hatta yardım kuruluşlarının sadece çıkar amacı güttüğü, reklamını yapabilecekleri insanlara yardım ettiği gerçeği. bir kez daha, sesini duyurabilmek için bu yazıyı yazıyorum. umarım bu kez işe yarar..

edit: okul yönetimiyle zamanında konuştuğunda "sen bir bölüme geç sana bir oda ayarlarız" demişler. geçti ve tabiki de tekrar gittiğinde "bizim de yapabileceklerimiz sınırlı" diyenlerle karşılaştı. kendisine geçen dönem 600 tl kadarlık bir burs ayarladılar lakin 1 ay yatırdıktan sonra kestiler. (bilginin doğruluğunu kontrol edip tekrar düzenliyorum.) sanırım bunu ayarlayan kişi görevden ayrılıp yerine başkası gelmiş. meselenin detayları, başvurduğu yerler, girilerde yazarlar yazdıkça aklıma geliyor ve editliyorum.

edit 2: kendisi elektrikçidir. bütün tatillerini bu işte çalışarak geçirmekte. bu sene cumartesi pazar da çalışabileceği bir iş aramakta. lakin akşam 20.30dan sonra ve pazar günleri terzi dükkanında kapalı kalıyor. dükkan bir iş hanında. eğer o saat ve günde içeride olmazsa geceyi dışarıda geçirmek zorunda kalır. ayrıca kazandığı paranın kitaplara ve yemeğe zor yettiği kanaatindeyim. bugüne bugün okulda veya dışarıda yemek yediğini görmedim.

edit 3: yardım etmek veya olayın doğruluğunu teyit etmek amacıyla kendisine ulaşmak konuşmak isteyenler olursa özel mesajda numarasını atacağım. ancak, şimdilik böyle bir istek gelene kadar kendisine buradan bahsetmedim. çünkü belki de sonuçsuz kalacak bir olay için tekrar umutlanmasını, bahsedince açıp okuyup olumsuz yorumlarla karşı karşıya kalmasını istemiyorum.

devamını okuyayım »
13.07.2017 20:53