istebunlarhepmuzik

  • 16
  • 0
  • 0
  • 0
  • 6 ay önce

kalp

yaşlandıkça büyüklüğü artan, perikard(dış), miyokard (orta), endokart (iç) tabakalarından oluşan organımız.

aşık olduğuna dair inanışlar da vardır fakat sadece kan pompalıyor olduğunu söylemek daha doğrudur. dış tabaka iki katlı zardan oluşur. bu iki zarın arasındaki kaygan sıvı kalbi darbelere karşı korur. orta tabaka kalp kasından oluşur. kalp kası; yapısı çizgili kas, işleyişi düz kas şeklinde olan bir kas dokusudur. kulakçıkta ince ve karıncıkta kalın olarak karşımıza çıkar. bol miktarda mitokondri içerir. burada mitokondrinin hücrede solunumla enerji üretmekten sorumlu organel olduğunu söylemek gerekir. iç tabakada tek sıralı kaygan epitel doku olduğunu görürüz.

kalp dört odacıklıdır. üstteki iki odası kulakçıkları, alttakiler karıncıkları oluşturur. sağ odacıklarda kirli kan bulunurken soldakilerde temiz kan bulunur. karıncıklardan çıkan damarlarda kanın kalbe geri akmasını önleyen `sigma (yarım ay) kapakçıkları` bulunur.

sağ kulakçık ve sağ karıncık arasında üçlü (triküspit); sol kulakçıkla sol karıncık arasında ikili (bisküpit, mitral) kapakçıkları bulunur.

kalp aşık olmaz. beyin aşık olur. kalp yalnızca beyinden salgılanan feronom, dopamin, endorfin hormonlarına tepki olarak çalışmasını hızlandırabilir. düzenli spor ve sağlıklı beslenmeyle kalbiniz sapasağlam olur. kırılmaz ya da acı çekmez.

devamını okuyayım »
02.07.2015 05:33