istebunudusunmemistik0empty

  • azimli
  • kofti anarşist (183)
  • 1231
  • 9
  • 4
  • 0
  • evvelsi gün

şekeri bırakmak

bilinen her şey ne kadar da yanlış, ne kadar da uydurma. ekşi sözlük, diyet - kilo verme - kilo alma vb. başlıklarda danışılabilecek en son mercilerden bir tanesi yemin ediyorum. şekeri bırakma meselesi de bu yanlışarın başında geliyor görünen o ki.

sen vücuduna ne alırsan al, ister marul ye, ister pirinç ye her şey önce karaciğerinde glikoza dönüşür, yani şekere. karbonhidratlar, proteinler ve yağlar kalori olarak harcanabilmesi için önce glikoza dönüşürler. önce karbonhidratlar, sonra yağlar en son da proteinler glikoza dönüşürler. bunların kimisi hızlı dönüşür ve iyi enerji verir, kimisi zor dönüşür, az enerji verir. karaciğerinin düzeneği budur.

senin karaciğerin 50 yıllık bir karaciğer değil. evrimsel süreci neredeyse 200.000 yıl. şeker denince insanların aklıla ''tatlı olan şeyler'' geliyor tabi. hadi onlarla devam edelim. bal, üzüm, muz, armut, portakal demem o ki doğada zaten var olan ''tatlı'' şeyleri tanıyor karaceğerin senin. bal'ı 50bin yıl önce de yedi ataların, 500 sene önce de. bunun glikoza dönüşümü çok daha kolay. meyveler için de böyle.

ama senin ataların nişastanın enzimatik hidrolizi ile üretilmiş sanayi tipi şekeri yemedi. bu şekerin de tatihi şurada 100 sene var yok. nereden bilsin karaciğerin bu şeker nasıl parçalanıyor, nasıl parçalanmıyor..? sen bu şekeri vücuduna alma yeter. formülü de şu: 6-(hydroxymethyl)oxane-2,3,4,5-tetrol d-glukoz (sağ),l-glukoz (sol)

100bin sene önce bal var mıydı? vardı, ye.
100bin sene önce reçel var mıydı? yeme amk.

100bin sene önce muz var mıydı? var, ye.
100bin sene önce eti puf var mıydı? yeme amk.

100bin sene önce pirinç var mıydı? var, ye.
100bin sene önce makarna var mıydı? yeme amk.

100bin sene önce çaya attığın şeker de yoktu. taşlar yerine oturuyor mu biraz biraz?

devamını okuyayım »
22.06.2017 21:05