iyi madem

  • 32
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

the hurt locker

bu filmi insanların neden a.b.d. propagandası olarak gördüğünü anlayamayan çok kişi olduğundan; ben kendi nedenlerimi bir analojiyle açıklama gereği duydum. eğer tecavüzü konu alan bir film çekiyorsanız, bu filmi tecavüzü kötülemeden ve tecavüz eden insanın cinsel organını ön planda tutarak çekerseniz tepki almanız normaldir. bir de bunun üstüne cinsel organı, ama onun doğası böyle diye savunursanız insanlar size gülemez bile, çünkü bu sinir bozucudur.

bu analoji filme bağlamak için, ırak'taki işgalin bir halkın yaşama hakkına tecavüz etmek olduğunu tartışmaya bile gerek duymuyorum. askerlerin de bu tecavüzdeki aktif rolü oynadıkları kesin olduğuna göre, benim merakım ben yukarıdaki tecavüz fikrini film yapabilsem gerçekten midesi kaldırıp izleyebilen bir insan olup olmayacağı.

bence bu film sanatla politika çok içiçe girdiğinde, taraf tutmamanın kötü tarafı tutmaktan çok farkı olmadığını gösteren bir filmdir. direk olarak ırak savaşını konu almadan çekilseydi, deneysel bir şekilde çekilen ve farklı bir bakış açısı getiren bir filmdir diye yazabilirdim buraya. ama şu an kasıtlı veya kasıtsız a.b.d. propagandası yapmaktadır, oscar ve bafta ödüllerindeki performansını da biraz olsun buna borçlu olduğunu düşünüyorum.

devamını okuyayım »
08.03.2010 16:49