izlemiyorum

  • 113
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

battle through the heavens

bir çin mangası. manhua. halen devam ediyor. dou po cang qiong, fights break sphere olarak da bilinir.

güçlünün zayıfı yediği*, bütün ödül ve güzellikleri kaptığı tehlikeli bir dünyada xiao yan isimli bir çocuğun dipten doruğa yükselişini anlatan bir hikayesi var.

hikayesi başlarda güzel sonradan ise "fena değil" şeklinde ama hikaye devamlılığı kötü, kurgusu ise çok çok çok kötü. karakter derinliği de yine çok kötü. hem iyilerin hem de kötülerin bozuk para harcar gibi insan hayatı harcaması ise sanırım çin kültürünün etkisi. sonuçta adamlar güçlü olan ayakta kalır mantalitesine çok bağlı.

bu manhua ile ilgili en kötü kısım ise diyalogların sürekli tekrar etmesi. mesela aşağıdaki cümleleri* o kadar sık okudum ki artık ezberledim. ama bunun bir de iyi bir yanı var ki ingilizcenizi geliştiriyor. yazar ve çevirmen kelimeleri çok sık tekrar ettiğinden ve ara sıra da eş anlamlılarını kullandığından kelime bilgime faydası oluyor. zaten benim bu manhua'yı okumaya devam etmemin en önemli sebebi bu. diğer bir sebep de malumunuz madem bu kadar okudum bari hikayenin sonunu göreyim isteği.

*madem ölmeye ölmeye bu kadar meraklısın bu adam/kadın senin bu isteğini yerine getirecek.
*madem bu yaşlı adamı öldürmeye isteklisin o zaman bu yaşlı adam seni de yanına götürecek.
*hımm. kim bu benim yeğenimi/öğrencimi/evladımı döven kişi, madem ölmeye bu kadar meraklı hemen onun bu istediğini yerine getireyim. halen devam ediyor.

sonuç olarak eğer elinizde daha potansiyelli bir hikaye olduğunu düşünüyorsanız bunu okumanızı tavsiye etmem. eğer manga, manhua ve manhwa gibi isimlere aşina değilseniz ve merak ediyorsanız bir araştırın derim çünkü aralarında başyapıt derecesinde olanlar var.

devamını okuyayım »