jack skellington

  • 1936
  • 2
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

recep tayyip erdoğan'ın hiçbir vasfının olmaması

şaşılacak bir durum değildir.

eğitimsiz, kültürsüz ve dolayısıyla vizyonu dar bırakılmış çoğunluğun (burada "bırakılmış"a dikkat), eğitimli ve dünya görüşü daha derin kesime beslediği hasetle karışık intikam duygusunun dışa vurumudur rte ve şürekası.

bununla birlikte esas doğrunun, iyinin kendi durumları olduğuna dair yazılmış sahte umutların tiyatrosudur aynı zamanda. kitap okuyanlar silivri'de, okumayanlar mevki sahibi. profesörler kuş kadar maaş alıyor, vasıfsız yöneticiler deve kuşu kadar. neden okuyalım? çocuk liseyi bitirsin çalışmaya başlasın, yolunu bulamazsa kullanılmış mendilden hallice bir değer göreceği iş hayatında debelenir durur, "kısmet" der, etrafında debelenenlere baka baka. yolunu bulan bir avuç kişiden biri olursa da bataklıkta devinen diğerlerine örnek olur.

hani kapitalizm yüzünden insanlar kendilerini fakir değil de potansiyel milyoner olarak görüyorlar ya, bu da o hesap. böyle insanlar yüzünden vizyonsuz çoğunluk kendini eğitimsiz ya da cahil değil de, henüz yolunu bulamamış çakal embriyoları olarak görüyor. okumak, öğrenmek, kabuğundan çıkmaktan daha kolay çünkü böylesi.

ne diyelim. hakkımızda hayırlısı.

yıllar sonra gelen edit: yukarıda yazdığım konuyla ilgili atatürk'ün tabii ki bir sözü varmış, bugün öğrendim:

"çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden, rahat yaşama yollarını aramayı itiyat haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra istiklallerini kaybetmeye mahkumdurlar."

benim paragraflarca kastığım konuyu bir cümlede özetlemiş, işte atatürk bu yüzden atatürk.

devamını okuyayım »
31.10.2013 16:36