jacksor

  • çetrefilli (390)
  • 965
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

jacksor'dan önce doğmanın ekmeğini yiyen filozof

sırf benden 2000 yıl önce doğdu diye hürmet gören göt oğlanlarından bahsediyorum.
şu insanlık tarihi öyle evrelerden geçmiş ki, yaşadığı polis denilen mülki idari birime uhrevi değer atfeden mi ararsın, insan vücuduyla toplum arasında bağlantı kurmaya çalışan mal filozof tayfası mı dersin... hiç kimsenin bi sik bilmediği dönemler yani. bi sik bilmemeleride normal. toplumun bi tarafı köle, ekmeğinin peşinde; diğer tarafı sefa pezevenkliği yapan yönetici sınıfı. haliyle bunların içinden aklı iki gram çalışan çakma filozof tayfası sivrilmiş. adamların ağzından çıkan her laf olay olmuş. neyse örneklere geçelim.

şimdi şu aforizmalara bakalım.
''savaş herşeyin babasıdır''
''azınlık iyidir, çoğunluk kötüdür''
herakleitos
laflara bak çay demle... eşoğleşşek!!! senin burnunu havaya kaldırarark kurduğun şu cümledeki entellektuel alt yapı mahallenin kahvesinde takılan hamza abide de var. peki onun niye adı kitaplarda geçmiyo? niye onun büstü atinada belediye parkına dikilmiyo? tek suçu senden 2-3 bin yıl sonra çorumda doğmak mı ? tam bir koyunun olmadığı yerde keçiye abdurrahman çelebi denmesi sendromu. bu bişey değil bir diğer örneğe geçelim.

şimdi adamlar oturmuş ciddi ciddi evrenin temel yapı taşı nedir diye laf dalaşına girmişler.
anaximandros sonsuzdur demiş. anaximenes hava demiş, herakleitos ''olur mu lan ateştir asıl ateş'' demiş, thales sudur ulan demiş.
he.. yok amk tahta ! yeminle flash tv deki turkü bardan canlı yayın tadındaki programlarda daha bilimsel sohbet dönüyodur. ayıp ulan! bundan yıllar sonra filozof diye anılacaksınız hayvan herifler. yaptığınız muhabette bak.. ilk zamanlar kimse bi bok bilmiyo diye de bu kadar istismar edilmez. edilmez diyorum ama istismarın bokunu çıkarmışlar adamlar.

ve en sinir olduğum mevzu. toplum mühendisliği...feylozof bozuntularının en sevdiği şey. kağıt üzerinde toplum inşaa etmek. platonun 'devlet' bunun en meşhurlarından. bakmış ki devlet yönetiminde sorun var, adam oturmuş ciddi ciddi toplumu baştan aşşağı yapılandırmış.'' alın lan bunu uygulayın'' demiş.
hee amk. biz bunu niye düşünemedik. o kadar basit de mi yarraaam. sanki tarlaları town centerın etrafına yerleştirip müthiş stratejik deha gösteriyo pezevenk. arkadaş şu kadar söylüyorum ki dünyanın en basit ve en zevkli işi toplumu baştan yapılandırmak olacaktır. ekonomi çalışırken hep bunun hayalini kuruyorum. ama bunu yapsam eminim ki daşşak oğlanı olurum. sokağa çıkamam. ama platonudur, thomas more udur yapınca vay amk çok felsefik ve derinliği var abi oluyor. tabi.. önce doğduğun zaman öyle olur.
yeminle söylüyorum eğer ben de 2000 yıl önce doğsaydım ilk yapacağım şey toplumu baştan yapılandırmak, ikincisi ise aynı ırmakta iki kez yıkanılmaz lafını söylemek olurdu. haa ırmak demezdimde çay derdim, dere derdim ama aynı manaya getirdim yine.
soruyorum o zaman. benim bu filozoflardan neyim eksik ulan?

devamını okuyayım »