jaheira

  • azimli
  • anadolu çocuğu (336)
  • 1954
  • 20
  • 2
  • 0
  • 3 gün önce

bir kızın boş biri olduğunu anlamanın yolları

astrolojiye inanıyorsa,
dedikodu yapıyorsa,
büyüklerine karşı saygısızsa,
herhangi bir sanat kültürü yoksa,
kitap okumuyorsa,
siyasetten anlamıyorsa,
bir hobisi yoksa,
bencilse,
survivor ya da masterchef izliyorsa,
erkek seçimi paralı, kültürsüz ve mağara adamı kılıklı tiplerse,
cinselliği orgazm olma haricinde bir çıkar ya da erkeği yönetme kapısı olarak görüyorsa,
instagram'da normalde kimsenin sikinde olmayan şeyler paylaşıyorsa:

o kadın boş kadındır.

edit: burada kadınlarla ilgili kanayan bir yaraya parmak basmak isterim. öncelikle: "aga, abi" diye mesajlar geliyor. cinsiyetim: dişi. yıllardır da çoğunlukla kadınlarla çalışıyorum ve iş yapıyorum. yeteri kadar gözlemleme fırsatım oldu diye düşünüyorum. o yüzden böyle genellemelerle geldim. tabii ki bunlar benim şahsi fikrime dayanan düşüncelerdir. haliyle üzerinize alınmak zorunda değilsiniz.

bahsettiğim özellikler ne yazık ki ülkemizdeki kadınların bir kısmında gözlemlenen durumlar. çünkü kadınlar birbirini çok etkiliyor ve bir süre sonra birbirine benzeyen bir sürü ve bazen tek tip kadınlar ortaya çıkıyor. birbirleriyle de durmak bilmeyen bir yarış içerisinde oldukları için; bu tutumları onları daha çok paraya ve popülerliğe ulaşma çabası içerisinde komik ve kötü durumlara düşürebiliyor. halbuki, toplum içerisinde saygı görmek için -cinsiyet fark etmez- saygı duyulan özelliklere sahip olmak gerekir.

çoğu kadına "güzel olmak mı yoksa akıllı olmak mı?" diye sorsanız, dürüst bir cevap verdiklerinde çoğunluğu güzel olmak diyecektir. çünkü kozmetik ve moda sektörü en güzel kadını en değerli kadın olarak gösterir. halbuki birilerinin şunu da söylemesi lazım: aynı anda hem çok güzel, hem de akıllı olabilirsin. ikisinin birlikte var olacağı fikri kadınlara yeterince benimsetilmiyor. güzel olan kadın aynı zamanda akıllı olmak için çaba harcamıyor çünkü tek başına güzelliğin ona yeteceği algısına sahip. akıllı kadın ise sürekli aklıyla övüldüğü, kadınlığına ve güzelliğine yeterince ilgi gösterilmediği için aklını daha çok geliştirmeye yöneliyor. halbuki fitness'a, kozmetiğe ve modaya yeterli bir zaman ayırıp, diğer zamanlarda da kendilerine yatırım yaptıklarında benim "üst kadın" demeyi sevdiğim bir tür ortaya çıkıyor ve öyle kadınlara hayran kalıyorum.

kadınlar bana göre kadın hakları ve kadının toplumdaki yeri konusunda şunu anlamalılar: kadınlar kendi ekonomik bağımsızlıklarını kazandıkları an güçlü olurlar; bir erkekle sırf parası için evlendikleri zaman değil. kadınların toplumda daha çok saygı ve güç kazanması için saçma sapan uğraşlardan uzaklaşması gereklidir. her iş kolunda kadınlar çoğaldığında, aynı zamanda belirli bir entelektüel birikime ve eğitim seviyesine ulaştıklarında işte o zaman biz kadın haklarını ve kadının toplumdaki yerini konuşmak zorunda kalmayacağız. hepimiz güzel, bakımlı ve akıllı olabiliriz. ama astrolojiyle, iq düşüren acun programlarıyla, instagram kızlarının durmadan götünü paylaştığı fotoğraflarla biz bir arpa boyu yol gidemeyiz. sonra ne kadar bağırırsak bağıralım sesimizi duyuramayız. şunu çok net söyleyeyim: kadınların istediği hakları onlara erkekler vermeyecek. asla. biz şanslıydık, çünkü atam bize haklarımızı altın tepsiyle sundu. ama biz bu hakları kendi emeğimizle kazanmadığımız için değerini yeterince bilemedik. şimdi aynı savaşın içine tekrar giriyoruz ve bu haklar bize bir daha altın tepsiyle sunulmayacak. bu yüzden toplumda yer edinecek akıllı ve donanımlı kadınlara ihtiyaç var. buna da her kadın kendi kişisel devrimini gerçekleştirdiğinde ulaşabiliriz. yani: yukarıdaki özelliklerden arınarak.

son olarak şunu söyleyeyim: yukarıda yazdığım şeyleri en çok erkekler beğeniyor biliyor musunuz? başlığı okuyanlar çoğunlukla erkek, biliyorum ama bunların dillendirilmesi hoşlarına gidiyor. bu ülkede kadınlara büyük haksızlıklar yapılıyor ama bazen o haksızlıklar erkeklere de yapılıyor, bunun farkında olmak lazım. mesela:

-siz bir iş sahibi değilken size bakacak zengin erkek arayamazsınız. o erkek sizin anneniz değil, babanız değil. aslında size bakmak zorunda da değil. yiyici değil, üretken olmak bir insanın topluma en büyük yararıdır.
-siz kültürlü değilken kültürlü erkek arayamazsınız çünkü sizinle konuşacak bir konu bulamaz.
-sizin bir hobiniz yoksa "ben sanatçı erkeklere düşüyorum yhaa" diyemezsiniz. bir sanatçıyla birlikte olmak için tabii ki sanatçı olmak gerekmez ama onun sanatını anlayacak göze de sahip olmak gerekir.
-siz kendinizden başka kimseyi düşünmüyorken, bir erkeğin sizden başka bir şey düşünmemesini de bekleyemezsiniz.

vs. vs. daha fazla uzatmayayım. yalnız şu astroloji saçmalığına da inanmayın artık, rica ediyorum.

devamını okuyayım »