jameik

  • anadolu çocuğu (341)
  • 734
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

kemal kılıçdaroğlu'nun istifa etmesi

birkaç baykalcı ve sav'cının hayalindeki pembe dünya.

saçmalamayın. boş boş konuşmayın.

neymiş efendim, başarısızlıkmış! adam tek başına -evet tek başına- partinin oyunu 6 puan arttırdı. chp'nin 12 haziran'daki oy oranı eğer başarısızlık olarak nitelendirilecekse, bu kılıçdaroğlu'nun değil, teşkilatın başarısızlığıdır.

hem internette, hem de sahada birçok partinin siyasi çalışmalarının içinde bulundum. chp'nin il ve ilçe teşkilatlarının hiçbirinin çalışmadığı gün gibi aşikardır. sadece çalışmamak değil, çalışanı sindirmek de bu insanların asli "görevi" olmuştur. benim birinci ağızdan duyduklarım, şu anda bu tembelleri kılıçdaroğlu'na şikayet etmeye hazırlanmaktadır. kılıçdaroğlu'na doğrdudan şikayet etmeye de kendilerini ben ikna ettim, zira ara kademelerdeki baykalcılar mutlaka o sözün kk'ya ulaşmasını engelleyeceklerdir.

chp söylemleriyle, liderinin konuşmalarıyla, iddialarıyla ve kullandığı propaganda araçlarıyla çok başarılı bir seçim kampanyası yürütmüştür. özellikle interneti diğer tüm partilerden daha başarılı kullanmıştır. parti, akp'nin "bi daha"sına cevaben çektikleri "tövbe bi daha", #gercektihayaloldu'ların ortaya çıkması ve #hayaldigercekoldu'ların çevrilip akp'ye sokulmasıyla intenet üzerinde çok başarılı bir kampanya yürütmüştür.

bir insanoğlunun tek başına 5-6 ay içerisinde bir partiyi iktidar yapması olanaksızdır. daha önce genç parti örneğinde cem uzan yemek vs dağıtarak %7 civarında oy almıştı. ve bunu sadece boş vaatler, çığırtkan bir ses, para ve altı boş özgüveniyle yapmıştı. kılıçdaroğlu hem sağlam duruşuyla, hem tutarlı söylemleriyle, hem de sağlam artyetişimiyle hepsini tamamlamış, partinin oyunu 6 puan arttırmıştır. ayrıca, 2007 seçimlerine göre partinin milletvekili sayısı da artmıştır.

eğer ortada bir başarısızlık varsa, bu kılıçdaroğlu'nun değil, halka inmeyen, sokaklarda gezmeyen, esnafla tokalaşmayan, tabanıyla iletişim halinde bulunmayan partinin "teşkilatının" suçudur.

akp'nin teşkilat yapısını adeta bir şirket gibi çalışırken, kimse kimsenin arkasından alenen konuşmaz ve medya ile insanlar tarafından rijit bir yapı algısı her açıdan tamamlanırken, seçimin hemen ardından chp'de çatlak seslerin bir bir ortaya çıkması, teşkilatın zayıflığını, kişilerin "benmerkezci" olduklarını, aslında partiyi değil çıkarlarını düşündüklerini açıkça ortaya koymaktadır.

özellikle şu gerekiz tip var ya... sen, canan arıtman! sen partiden acilen atılması gereken bir kadınsın. sen zaten chpli olamazsın, olmamalısın. bir siyasetçi böyle bir hata yapamaz. önce aç, siyasetçi ne demekmiş bir bak. siyasetçi dediğin çalıştığı partinin aleyhinde konuşmaz, liderinin arkasından iş çevirmez.

sen, baykal! yenildiğini düşünüyorsun. keşke bir kere yenilseydin de çekilseydin. saçma egon yüzünden, başarısızlıkların diz boyuyken bile çekilmeyi kendine yediremedin, yenilgi üstüne yenilgi aldın. şimdi de kılıçdaroğlu seni yendi, yine hazmedemiyorsun, insanları fişekleyip aklınca tekrar genel başkan olmaya çalışıyorsun. bu yaptıklarını yapan adama söylenecek bir söz vardır: çakal! sen de siyasetçi değilsin.

-----

kılıçdaroğlu bu noktadan sonra partideki çatlak sesleri ortadan kaldırma yoluna gitmek zorundadır. il teşkilatlarından başlayarak "herkesi" tek tek gözden geçirmeli ve gönüllülük temelinde parti için çalışacak kimseleri bulmalı, bu insanlarla teşkilatı yeniden yapılandırma yoluna gitmelidir.

parti lideri olarak, kendi sözünün aksini başka bir partilinin "alenen" medyaya duyurması, partinin tutarlı söylemini engelleyeceğinden, kılıçdaroğlu tarafından engellenmelidir. bu kişiler partiden uzaklaştırılmalı, yönetimde söz sahibi olamamalıdırlar. hali hazırda chp'nin aleyhinde çalıştıkları için kendilerini kaybetmekten korkulmamalıdır, zira yok oluşları faydalı olacaktır.

chp gelecek seçimlerde iktidara oynamak istiyorsa, kılıçdaroğlu önce kendi partisine kılıcı çekmeli, kim "koşulsuz" yanında, kim değil ortaya çıkarmalı ve koşulsuz yanında olmayan herkesi partiden uzaklaştırmalıdır.

akp ile başa çıkmanın tek yolu, onların iyi yaptıkları hareketlerden feyz alarak daha iyisini yapmaktır.

edit: iş bu entry zaman aşımına uğramıştır. o günün şartlarıyla bugün oldukça farklıdır. kılıçdaroğlu acilen istifa etmelidir. ya da chp'yi fesh etmelidir. ya da seçime girmeme kararı aldıklarını açıklamalıdır. acil.

devamını okuyayım »