jamie lee

  • bal küpü (620)
  • 569
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

kavak yelleri

"büyüdükçe büyüyen dizi."
zamanla gelişmiş, yer yer takdir edilesi bir kurguyla biz seyircilerin karşısına çıkar olmuştur. türk dizilerinde görmeye pek alışık olmadığımız bölüme özel isimler ve özetlerin başına ataçlanan kısa şiirleriyle senaristin işini ne kadar özenle ele aldığını görebiliyoruz. ayrıca dizi "dawson's creek" ile belli başlı birkaç noktada benzerlik gösterek yola çıkmış olsa da yoluna dc ile ilgisiz devam etmektedir.

13. bölüm fragmanında efe'nin "biz daha hipotenüsü çözememiştik, nereden çıktı bu havuz problemi?" deyiş sebebi bölüm isimleriyle ilişkilidir aslında. "hipotenüs" isimli 6. bölümde efe, "mine-aslı-deniz" aşk üçgenini bir dik üçgene benzetmiş, mine ve aslı'yı dik kafalı kızlar olarak adlandırıp üçgenin dik kenarları ilan etmiştir. bu durumda da deniz hipotenüs olmuştur. daha o problemin içinden çıkamamışken karşılaştıkları "havuz problemi"ni (13. bölüm) nasıl çözeceklerini merak ediyor şimdi efe. senarist işini özenle ele alıyor dedim ama müfredata uygun isim vermediği için azarlanabileceğini akıl edememiş işte... *

dizinin izlenirliğini artıran en önemli unsur elbette efe'nin mimik ve esprileri. ancak beni çeken bir başka yönü ise kurgusu. bir sahneyi bitiren cümle ile sıradaki sahneyi açmaları çok keyif verici. (yanlış hatırlamıyorsam bu ilk 7. bölümde yapıldı) bazen bunu fragmanlara bile yansıtıyorlar, o zaman iyice tadından yenmez oluyor.

youtube'da efe'nin kırıp geçiren tüm sahnelerinin videolarına ulaşılabilir. okuyup hatırlamak isteyenler varsa onlar da şöyle buyursun:
http://kavak-yelleri-tvdizi.blogspot.com/…ar-1.html

efe: niyet ettim yarabbim, hamster hayvanını lağım faresi niyetine yarabbim, sen kabul et. bismillah.

(bkz: bi taşla kuş katliamı)

devamını okuyayım »
23.08.2007 02:54