jasscn

  • 280
  • 0
  • 0
  • 0
  • 7 yıl önce

yeni başlayanlar için kimya

- karbon dört bağ yapar. sınavda karbona beş ya da daha fazla bağ yaptıran bileşikler sorulursa, genişlemiş oktetlerle falan yapıyı çizmeye çalışmayın, karbon dört bağ yapar, bu bileşik mümkün değildir deyin geçin, tam puan alırsınız.

- inorganik kimya ve anorganik kimya aynı şeylerdir. elinize inorganik kimya sınav soruları geçerse, kıymetini bilin, ben anorganik kimya alıyorum, bu ne ki acaba demeyin.

-okşicen diye bir element yoktur. sağlam kimya hocalarından da duysanız o olsa olsa oksijendir. bir de gülmeyin tabi, dili dönmüyordur, size komiklik olsun diye öyle söylemiyor.

- üniversite de kimya bölümünü tercih etmeyi düşünüyorsanız iki kere düşünün, iş alanı çok, ilaç, boya, kozmetik, petrol, tekstil vs kesin iş bulursun derler. doğrudur, iş alanı gerçekten çok, ama standart üstü değilseniz çok az para verirler ve yükselme şansı çok az. torpil konusuna hiç girmiyorum bile.

- var gibi görünse de kimyada yasalar yoktur, istisnalar vardır. içinden çıkamadığınız bir durumda, burada istisnai bir durum var deyip , kafanıza göre açıklayın, belki tutar.

- organik kimya ezber ders değildir tek bilmeniz gereken (+) ve (-) birbirini çeker denir. önemli olan hangisinin ne kadar (+) ne kadar (-) olduğunu bilmektir ki bu da ezber gerektirir, ezberleyin.

- kimya bölümünde okuyacaksanız bol bol laboratuvar raporu yazmaya hazır olun, raporun üzerine ' biz hattat değil, kimyageriz' yazmak bir işe yaramayacaktır.

- kim ya ve kimya üzerinden geyikler çevirin, arada eğlenmek sizin de hakkınız.

devamını okuyayım »