jderuan

  • anarşist (227)
  • 565
  • 29
  • 12
  • 1
  • bugün

bakire misin diye soran erkek iticiliği

sadece bir kadın için sorulması değil, bazı zamanlarda bir erkek için sorması da ürkütücü bir sorudur; bana kalırsa.

hatırı sayılır miktarda kadın, bu konuda konuşmaktan korkuyor; bazı durumlarda yalan söylendiğini dahi duyuyoruz. dahası, böyle bir sorunun karşımızdaki kadını incitmesi olasılığı da var; "nasıl böyle bir şey düşünürsün?" tepkisini (bu sözün samimi olduğu hâllerden bahsediyorum; samimi olmama durumu zaten başka bir tartışma konusu) almaktan, ya da "evet, ama..." savunmasına geçmesinden korkuyorum da - zira her ikisi de, karşı tarafın bu sorudan incindiğini gösterir, sorunun cevabından bağımsız.

bir durum "kötü", diğer durum "iyi" olduğundan değil; sadece, bu sorunun cevabının, nasıl davranmam gerektiği hakkındaki fikirlerimde önemli etkisi olacağından, sevdiğim insanı tanımamda da. ona olan sevgimin miktarını etkileyecek bir bilgi olmamalı bu - oluyorsa, zaten sorun başka yerlerde demektir. cevap önemsiz değil, bunu iddia edecek kadar ikiyüzlü davranamam - ama bunun sebebi, buradaki çoğu kişinin itham ettiği gibi bir bekaret takıntım olmasından başka şeyler (ve çok şükür, bunu öne sürmüş birkaç yorum görüp de rahatlayabildim biraz da, sağolsunlar). en basit mantıkla, cinselliği öylesine bir "yaşa-geç" olarak görebilmek için fazlaca toy olan bir yığın insan var bu ülkede; bu insanların bir konum alma çabasının olması, neden kötü olsun ki?

bir de şu var: tartışılmayan her şey, bir tabu olarak kalmaya mahkûmdur; eğer ki cinselliği başımızı dizimizi yara yara da olsa tartışmadan, onu bir tabu olmaktan nasıl kurtaracağız?

devamını okuyayım »
27.11.2017 15:44