jean valjean 2

  • 305
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler

'fransız kalmak' sözünün nereden gelmesidir.

osmanlı zamanında ahmet midhat efendi araştırma için fransa'ya gitmiş ve hayran kalmış. fransa'daki sanatı, sanata olan önemi görünce ilk başlarda dönmek istememiş. burada sanatımı daha güzel yaparım diye.

sonra şartlar ülkesine dönmesini gerektirmiş. döndüğünde başta şinasi olmak üzere birçok arkadaşı 'ooo fransız hoşgeldin' gibi cümleler kullanmış. böyle diye diye zamanla ahmet midhat efendi'nin lakabı arkadaşları arasında 'fransız ahmet' olmuş.

osmanlı şairleri de o sıralar sürekli istişare yaparlarmış, savaş dönemleri olması sebebiyle. sonuçta büyük bir misyon düşüyordu onlara da. bu toplantılarda fransız ahmet hiç konuşmazmış, söylenenleri pek takmazmış. aklı bir şekilde fransa'da kalmıştır.

en sonunda bir gün fransız ahmet söz almış ve konu o sıralarda tanzimatın etkisindeki tiyatrolara gelmiştir. lakin fransız ahmet bu tiyatrolardan, toplantıları dinlemediği için habersizdir ve ne olduğunu anlamamıştır.

bu şaşkınlığın arasında arka sıralardan fransız ahmet'in yakın dostu şinasi tarafından söylenen şu tarihi sözler duyulmuştur.

"sen çok fransız kaldın olaya ahmet. tabi ki bilmezsin." fransız ahmet sürekli fransa'yı düşündüğü için olaylara fransız kalmıştı ve bu söz günümüze kadar bir şekilde ulaşmayı da başarmıştır.

sevgiyle anıyoruz ustalarımızı

devamını okuyayım »
09.12.2016 14:42