jeansolpartre

  • 317
  • 0
  • 0
  • 0
  • 6 ay önce

room 237

cinnet, sinema tarihinin kült filmlerinden biri olmasının yanı sıra, popüler kültürün de ikonlarından biridir. onu ikon yapan ve vazgeçilmez kılan özellikler peki nelerdir?

bir grup cinnet fanatiği sinefilin peşine düştüğü bu soru, aslında oda 237 isimli belgeselin de çıkış noktasını oluşturuyor. cinnet filminin sosyolojik, psikanalitik ve ideolojik yönden çeşitli okumalarının yapıldığı belgeselde, filmi çözümlemeye çalışan farklı meslek gruplarından insanlar filmin altmetnini deşiyor ve filmin farklı açılımlarını seyircilere aktarıyorlar. özellikle filmin amerika’nın tarihsel kökenleriyle, yani kızılderili katliamı ile, bağlantısının ifşa edildiği kısım bu açıdan ilgiye değer. filmdeki hayaletlerin geçmişin hayaletleri olduğu konusunda t. s. elliot’ın dizelerinden de alıntıların yapıldığı bölüm, oldukça ilginç ve filmin altmetninde yatan politik ve ideolojik göndermelerle de bütünlük sağlıyor. aynı zamanda filmin en geniş okumasının da özeti mahiyetinde. fakat belgeselde şöyle bir sorun var: bu ve buna benzer ilginç okumalar kadar, filmle ilgili “aşırı yorum”un bile sınırlarını zorlayan fazlasıyla afaki açıklamalar da yer alıyor: kubrick’in apollo bağlantısı, minotor yorumu ve filmin geriye sararak izlenmesi gibi… bütün bunlar belgeselin bir yerden sonra bir kakofoniye dönüşmesine neden olduğu gibi, takibini de zorlaştırıyor. muhtemelen ilgi çekmek için eklenmiş bu bölümler belgeseli zayıflatıyor.

arşiv görüntüleri, çeşitli filmlerden bölümler, fotoğraflar, haber filmleri ve kamera arkası görüntülerle de desteklenen belgesel, bir yerden sonra cinnet’in dışına çıkarak bir kubrick güzellemesine dönüşüyor. her kubrick filminde olduğu gibi, cinnet’in de altmetnine indikçe kubrick’in hınzırca hazırladığı sembollere ve oyunlara rastlıyoruz. bunların keyfine vardıkça filmin seyri ve kubrick’e olan hayranlığımız da artıyor.

bu sene cannes, sundance, toronto, locarno ve karlovy vary gibi dünyanın önemli festivallerinde gösterilen oda 237, cinnet filmini ve kubrick’i sevenlerin kesinlikle kaçırmaması gereken bir belgesel, fazlalıklarına rağmen!

devamını okuyayım »
01.08.2013 13:51