jedilost

  • azimli
  • mangal yürekli rişar (516)
  • 3112
  • 57
  • 10
  • 3
  • dün

reina'dan kurtulanlara polisin kötü davranması

ya okuduğunu anlamayan, ya da zaten ingilizce bilmediği halde ne iddia edildiğini sadece tahmin eden yazarların, "canını kurtarmaya çalışıyor olduklarındandır" falan gibi iddia edilen durumla alakası olmayan mazeretlerle haklı göstermeye çalıştığı kötü muameledir.

yazıda, saldırılan kurtulanların karakola götürüldüğü, burada kötü davranıldığı, su bile verilmediği yazıyor.

kızın iddiası doğru ya da yanlış olabilir. şimdiye kadar sürdürdüğü hayat ve tabii yaşadığı o korkunç travma sonrasında bazı şeyleri yanlış algılamış olabilir. ama gördüğünü iddia ettiği muamelenin cevabı "hayatını kurtarmaya çalışıyorlardı." olamaz. kız zaten karakolda.

ayrıca, korkunç bir terör saldırısından yeni çıkmış bir insanın gördüğünü iddia ettiği bir muameleyi, çok kısa süre önce gerçekleşen başka bir saldırıda şehit olan polisler üzerinden mazur göstermeye çalışmak da ayrı bir sığlıktır. bu iki olay birbirilerini nötrleyen zıt kutuplardaki iki ayrı olay değildir. ikisi de terör eylemidir, ikisi de korkunçtur ve ikisi de korkunç şekilde can almıştır. nasıl bir kafa bunlardan birini örnek göstererek, başka bir katliamda hedef olan insanların kendilerine yapıldığını iddia edildiği kötü muameleyi mazur gösterebilir?

anlamamaya fazlasıyla meyilli yazarlar için tekrar ediyorum: kızın iddiası doğru olmayabilir. polis, saldırı kurbanlarına yardım etmek için elinden geleni yapmış olsa da kız o an yaşadığı şokla bazı şeyleri yanlış anlamış olabilir, vs. ama kızın gördüğünü iddia ettiği kötü muamelenin cevabı ne "onlar senin canını kurtarmaya çalışıyordu." olabilir, ne de "polisler de şehit oluyor." olabilir.

edit: "hayatlarını kurtarmaya çalışıyorlardı" diyen yazar, gerçek bir efendilik göstererek hata yaptığını kabul etti ve girisini sildi. diğer konudaki yazdıklarım geçerli olduğu için kendi yazdıklarımı değiştirmedim. o kısmı silsem, girinin içeriği yarı yarıya değişmiş olacaktı. bu da, yazdıklarımı o haliyle okuyan ve artılayan (hatta eksileyen) yazarlara haksızlık olacaktı.

devamını okuyayım »
03.01.2017 15:41