jeff isabelle

  • 433
  • 1
  • 1
  • 0
  • 3 gün önce

ubuntu

ubuntu linux dağıtımını 7.04 zamanlarında mandrake, mandriva olduktan sonra kullanmıştım, o zamanki oyun/adobe programları alışkanlıklarım nedeniyle ubuntu yanında windowsta kullanıyordum, sonra komple windows kullandım bırakamadım alışkanlıklarımı. internet explorer ın yanıt vermemesine o kadar çok kızmaya başlamıştım ki, 10.04 çıktığından bu güne kadar bilgisayarımda sadece ubuntu kurulu ve mutlu mesut kullanıyorum.

şu sıralar indirmekte olduğum 10.10'dan çok umutluyum. aslında şunları yazarken her işimi fıstık gibi yapabildiğim ekranına konsoluna bakmaya doyamadığım cillop gibi bi işletim sistemim var. ama ben sıfırdan kurulum yapmak istiyorum, başlıca nedenlerinden biri bilgisayardaki bir çok ayar dosyasını tecrübe olsun diye oynadım. yok alsa sildim oss kurdum, yok bissürü default şeyi değiştirdim, değiştirirken çok şeye zarar verdim filan. şuan etkisini hissetmiyorum ama yinede sıfırdan bir kurulum yapıp istediğim tüm ayarları daha temiz hiç bişeye zarar vermeden yapmak istiyorum. (oss, wicd vs.)

öyle umuyorumki bu sistemle birlikte artık uzuuunca süreler formata ihtiyaç duymacağım cillop gibi bi sisteme sahip olacağım. yedeklerimi aldım download'ın bitmesini bekliyorum. eğer herşey istediğim gibi giderse, hayatıma bulundukları katkıdan ötürü bu adreste biraz zaman harcıyacağım gibi duruyor.

long live ubuntu!

düdüt1: 10.10 ile güne iyi başlayacağım umudum biraz kırıldı. 693 mb boyutundaki iso dosyasının ilk 600 mb'ı indikten sonra bağlantım koptu, download gitti. devamda etmedi kaldığı yerden üzüldüm. neyse sıfırdan çekiyoruz.

2: kurulumda biraz saçmalayıp /home u ana partisyona değil ayrı bir partisyona mount etmiştim. ilk denediğim restartta (hayır kurduktan sonra restart atmamı gerektirecek bişey olmadı açılış hızını test etmek istedim) /home mountunu göremedi niyeyse. sonra bir restart daha attım düzeldi. umarım ileride başıma bela olmaz bu iş.

3: belki yeri burası değil ama google chrome bookmarks, themes, extensions olayını nasıl yedekleyelim olayını kökten halletmiş. sync özelliği ile 15 saniyede yedeğini aldığım tüm pluginleri, bookmarkları, temaları, hatta tarayıcıda kayıtlı şifrelerimi geri getirmem 30 saniyemi aldı.

4: sound manager değişmiş biraz, yine alsa kullanıyor gerçi ama önceki sorunda ne yaptıysam kısık ses olayını çözememiştim (taa ki oss kurana kadar) şuanda gayet ciks bi sesim var gayet yüksek ve temiz. yinede quake3 oss istiycek muhtemelen yine onu kurucaz hehe.

sonuç: teşekkürler ubuntu.

devamını okuyayım »