jeuves

  • 257
  • 60
  • 8
  • 0
  • dün

rus ekonomisinin çökmemesinin sebebi

rusya doğal kaynaklar özellikle de enerji kaynakları bol. rus halkı tam olarak kapitalizme uyum sağlamamış. çok çalışkan insanlar. soğuk iklim insanları çalışmaya daha meyillidir. teknoloji,sanayi,silah gibi para getiren sanayisi mevcut. biz hala 2020yılında yerli araba yaptık diye seviniyoruz. sovyetlerden kalan altyapı hala kullanılıyor. dünyanın en kaliteli topraklar,geniş ormanları var.
özellikle de sibirya’da çok çeşitli madenler çıkıyor. dünyanın üretim merkezi olan çin ile yakın olan şehirleri var.topraklarının büyük olması hep avantaj hem dezavantaj. avrupa’ya da asya’ya da amerika’yada yakın olabiliyor. vladivostok ile asya’ya alım satım yapabilirken soçiden karadeniz’e petersburg’dan avrupa’ya ulaşabilir.
en önemlisi de politikada iyi.duygusal değil politik davranmayı çok iyi biliyorlar.

kültür-sanat konusuna da değinmek istiyorum. siz hiç türkiye’de köyde tiyatro binası gördünüz mü ?bu rusya’da çok normal. halkın büyük bir çoğunluğu kültür ve spor alanında başarılı. olimpiyatlarda madalyalar alıyor. şimdi diyecekseniz ekonomi ile ne alakası var ?gelişmiş bir ülkede kültür ve sanat da gelişir.rusya çok mu mükemmel dersen hayır. çok berbat yanları da var. ama biz hala basit şeyleri alamamışken biz hala yerli araç derken kendimizi süper güç olarak anlatırken karşımızdaki bir çok şeyi senden 50 yıl önce aştı.hala gelişmekte olan ülkeyiz. ekonomi sadece para değil.

devamını okuyayım »