jiggered jogger stinging jagged dagger

  • 379
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 ay önce

13 ekim 2016 dolar kuru

adamlar 3 senedir faiz arttıracagiz geyiği yapa yapa degerlendirdi doları. bu nasıl bir düzen, nasıl bir teokrasi amk. kapitalizm tam bir orospu çocukluğudur, anlamak isterseniz sadece fed'in yapısına, işleyişine ve oyunlarına bakmanız yeterli. yok iki üye çekinceli davranmış, yok yarak, yok kürek.

sadece söylem var lan ortada. matematiksel bir somutluk yok. 3 senedir laf var. hala fed ne diyecek diye bakılıyor, ona göre tepki oluşuyor piyasalarda. fx piyasaları, borsalar, sermaye hareketleri hep ortada somut bir sik yokken oluyor ve zenginliğin %99'unu elinde tutan %1'lik para babaları %99 üstüne çıkmaya çabalayıp, kendi aralarında bir yarışa girişiyor.

peki, bu para babalarına kölelik yapan, onlar tarafından sömürülen %99'luk topluluğa ne oluyor? 'vuuu dolar şöyle çıktı böyle indi' peşinde koşarken üç-beş kuruşundan bir-iki kuruş kazanmanın derdine düşüyor.

dünya'daki gelir adaletsizligi artik bir sosyal patlama ile son bulmalı. bu sayın amına koduğum para babaları götlerine sokacak buzlu badem bulamaz hale gelmeli.

mesela, dünyanın her yerinde geçerli olan şöyle bir kural olmalı; tüm gayri nakdi varlıklar devletindir ve bir şahıs maksimum 5 mio dolar likit malvarlığına sahip olabilir. fazlası devletin havuz hesabında toplanır. insan sağlığı, doğayı ve iklimi koruma-iyileştirme ve gıda üretimi ile ilgili her yeni teknolojik gelişimin sahibine +5 mio dolar verilir. bitti gitti amk. bu alanlar dışındaki hangi gelişim nihayetinde yararlı oldu ki? dünyanin anasını siktik. kaynakların ebesine atlıyoruz her teknolojik ilerleme ile. dünyaya gözü kara bir vendetta lazım.

devamını okuyayım »
13.10.2016 10:59