jilsandersun

  • 1190
  • 4
  • 1
  • 0
  • 5 gün önce

şiddet suçları ile ilgili yasa değişikliği

üst edit : konuyla ilgili change.org 'da av. ilhan subaşı tarafından başlatılan bir kampanya var. aynı zamanda sözlükte çaylak olan * ilhan bey mesaj yoluyla bana ulaştı. kampanyaya imza atarak sizde destek olabilirsiniz.

change.org kampanya

ülkedeki huzur ortamının sağlanması için acilen yapılması gereken değişiklik.her gün bir başka darp, bıçaklama, silahla yaralama vakası yaşanıyor.memleket teksas'a dönmüş durumda.kanunlar suçluları etkisiz hale getirmek için yetersiz.iki gün önce birisini yaralayan suç makineleri, anında serbest bırakılıyor ve bugün gidip başka bir kişinin canını yakıyorlar.ceza alacaklarını anladıkları zaman mağduru tehdit edip, korkutup şikayetlerini geri almasını sağlıyor, halkın can ve mal güvenliğini tehdit etmeye devam ediyorlar.

peki bu durum için ne yapilmali ?

acilen silah,bıçak,kesici-delici alet vb. şeyler ile yapılan yaralamalar için yasa değişikliği yapılması gerekiyor.

biriyle kavga etmek,dövüşmek ile ayaklarına sıkmak ya da onu bıçakla kevgire çevirmek arasında büyük fark var.
artik kimin belinde tabanca,kimin elinde bıçak var belli değil.yaralama suçları takibi şikayete bağlı suçlar kapsamında olduğu için de, bu suçları işleyen kişiler hiç bir ceza almadan aramızda dolaşmaya devam ediyor.ayrıca yaralanmada eğer hayati bir tehlike durumu yoksa basit yaralama kapsamında değerlendirilip, suçlu kişi serbest birakiliyor, ya da cezasi erteleniyor.yani adamın biri gelip bacaginiza iki takiverse kanunen pek bir sıkıntı yok yapan için.bu yasanın ivedi bir şekilde değişmesi gerekiyor.

peki sadece bu kadar mı ? hayır tabii ki de. can dostlarimiza sadistlerce yapılan işkencelere ne demeli ? sokakta sebebsiz yere kulağı,patisi kesilen,tecavüze uğrayan,zevk uğruna hunharca katledilen hayvan dostlarımız için de mevcut hayvanları koruma kanununun değişmesi gerekiyor.

--- neler değişmeli ---

- ruhsatsız silah satışı ve kullanımı ile ilgili yasanın değiştirilmesi

kolluk kuvvetleri ve belirli meslek grubu dışındaki insanların silah bulundurması zaten başlı başına sıkıntı.özel durumlar için, emniyet silah ruhsati ihtiyaç görülürse zaten veriyor.bunun dışında ki ruhsatsız silah bulunduran insanlar, zaten silah ruhsatı alması sıkıntılı insanlar.ruhsat için başvurulsa bile onay alamıyorlar.bunlar genellikle hep mafyacilik oynayan tipler.e zaten neden silah bulundurduklari belli ? bu tarz insanların eline silah geçmesini önlemek için devlet, ruhsatsiz silah bulunduran kişilere caydırıcı cezalar vermeli.

- uyuşturucu ve alkol etkisi altında gerçekleştirilen şiddet suçları

kimin ne yiyip, içtiği ile ilgili değil mevzu.isteyen istediği şekilde istediğini tüketmekte özgür.ama yaramiyorsa içme kardeşim. adam çekiyor baliyi,tineri ya da içiyor kör kütük kontrolünü kaybedecek biçimde sarhoş.yesin,içsin helâli hoş olsun.fakat kafası uçuyor iken herhangi birisine şiddet uyguluyorsa, mahkemeye çıktığında "bilincim yerinde değildi" diyerek ceza indirimi almasın. aksine madde kullanımı ile şiddet uygulamaya teşebbüs ediyorsa, buna göre ekstra yasal önlemler alınmalı.

- uyuşturucu ve alkol etkisi altında ölüme sebebiyet veren kazalara karışma

kesinlikle istisnasız hapis cezasi uygulanması gereken,hiç bir şekilde tutuksuz yargılama,kefalet ile serbest birakilma,denetimli serbestlik ya da ceza ertelemesi vb. gibi şeylerin olmamasi gereken durum.

-şikayete bağlı suçların değişmesi

silah,bıçak,kesici&delici alet,sopa vb. şeyler kullanilarak yapılan yaralamalarin tümünde şikayetçi olma unsuru aranmamali, devlet mağdurun arkasinda durmalı,tehdit ile şikayetin geri çekilmesi durumunun ortadan kaldirilmasi için devlet bu durumlarda şikayetçi olarak davaya müdahil olmalidir.

- basit yaralama suçları

silah,bıçak,kesici&delici alet,sopa vb. şeyler kullanilarak yapılan yaralamalarin tümü basit yaralama kapsamindan çıkarılmalıdır.bıçaklanmanin basiti mi olur aq ? adami kalçasından bıçakladıgin için basit yaralama kapsamindan serbest bırakılmak tarihe karışmalı.ceza alması için adamın illa cigerine mi sokmasıni beklemek lazim ?

- hükmün açıklanmasının geri birakilmasi / denetimli serbestlik / adli kontrol ile serbest birakilma ve tutuksuz yargılama

özellikle kişiye karşı işlenen yaralama, darp, gasp vb. gibi olaylarda, hele hele silah ve bıçak kullanarak yapilan olaylarda hagb , denetimli serbestlik gibi şeyler geçerli olmamali, zanlının mağdurla karşı karşıya gelebilme ihtimali olan hallerde(eğer suç kamera kaydi gibi şeylerle sabitse) yargilama tutuklu halde yapilmali.

hakimler özellikle hagb, denetimli serbestlik, adli kontrol ve tutuksuz yargilama gibi şeyleri kullanırken çok hassas davranmalı. bu konularda önce mağduru gözetmeli.

-tehdit,şantaj,zorla alıkoyma suçları

savcı,hakim ya da kolluk kuvvetlerinin uzaklaştırma ve gözaltına alma kararlarinin, uygulamada daha pratik hale gelmesi sağlanmalı. psikopat kocanın eşini doğramadan uzaklaştırmanın uygulanmasi lazim doğradıktan sonra değil.

-hayvanlara yapılan şiddet

kesinlikle suç kapsamına alınmalı ve bir insan öldürünce ya da yaralayınca nasıl cezalar veriliyorsa aynı şekilde cezalar verilmeli.allah'in verdiği canı allah'tan başkası alamamalı.

hayvanlarla ilgili yapilacak kanun değişikliği nasil uygulanacak konusunda aklında soru işaretleri olanlar için ates senturk isimli yazarın şu entrysi güzel bir bakış açısı olmuş mesela. (#78157365)

--- neler değişmeli ---

edit : zhang nickli yazarın ilavesi ; alkollü araç kullanarak ölüme sebebiyet verme durumunda da tutuklu yargilanma yapılsın. bu tarz eklemeler yapılabilir.önerileri editlerim.

-uyuşturucu etkisinde yapılan yaralamalarda da ekstra ceza uygulanmalı.bizde tam tersi adam bilincim yerinde değildi diyor ceza indirimi alıyor bir de üstüne.

-denetimli serbestlik uygulanacak durumlarda kişiye ayrica kamu hizmetleri yapma cezasi da verilebilir.örneğin belediye de çöp işleri,hayvan barınaklarında ya da sağlık kuruluşlarında günün belirli saatleri çalışma gibi.bunu yerine getirmeyen kişilere hapis cezası.

edit : harbi light necosh bildirdi ; kadına şiddet suçları ve ruhsatsız silah taşıma ile ilgili kanunlarda da değişiklikler yapılmalı.ruhsatsiz silah taşıyanlara kesinlikle hapis cezasi uygulanmalı.zaten bildiğim kadariyla ohal döneminde kolluk kuvvetleri dışında kimsenin silah taşıyamamasi gerekiyor.ama bu da pek uygulanabilrligi olan durumlardan değil.kesinlikle ilgili yasa değişmeli.

-başka bir yazar arkadaşımızın önerisi, darp eden kişi ya da yakını tarafından tehdit altında olunduğu durumlarda(ifade değişikliği isteme vb.sebebler) uzaklaştırma kararı hemen uygulanmalı,tekrari durumunda gözaltı ya da tutuklama kararı çıkmalı.ayrıca ortaya çıkan husumetten dolayı zanlı ya da yakini mağdura ileride bir zarar verirse, bunun için ayrıca ekstra bir ceza verilmeli.buna benzer bir şey sanırım mevcut yasada var fakat uygulanabilirliği pek yok.belki bu yasa da mağdurun lehine uygulanabilir bir şekilde değiştirilebilir.

edit : benibulgaravel nickli çaylak arkadaşımızın isteğiyle ;
--- spoiler ---
mevcut yasalarda yapılan şiddet eylemlerinin suç olduğu sabit, cezası da mevcut. fakat belirli yılın altındaki cezalar hükmün açıklanmasının geri bırakılması kapsamında uygulanmıyor. işte sorun da tam olarak burda başlıyor. sen komşusunu götünden bıçaklayan adamı, yaptığının suç ve karşılığında cezası olmasına rağmen salıveremezsin. salıverirsen eğer diğer komşuda gider onu götünden bıçaklar, adaleti kendi sağlamaya kalkar. bunun önüne geçilmesi için hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve denetimli serbestlik yasalarının tekrar revize edilmesi şart.
--- spoiler ---

edit: https://twitter.com/…status/992745057563414528?s=20

edit : eruptiwe tavsiyesi change.org da ilgili yasa değişikliğinin yapılması için kampanya başlatılabilir.

--- spoiler ---
bir kaç gün önce (bkz: beykoz'da değnekçi dehşeti) şöyle bir olay yaşadık.her gün buna benzer bir sürü olay yaşanıyor.yarın evinizden çıkıp işe ya da okula giderken bir psikopat tarafından bicaklanmayacaginizin garantisi yok.polis vatandaşın can ve mal güvenliğini sağlamakta yetersiz (kanunlar yüzünden).

(bkz: beykoz'da değnekçi dehşeti) bu başlığa şöyle bir #76665107 entry yazdım.bir çok destek mesajı geldi.24 haziran seçim zamanı.siyasiler ( kim olursa farketmiyor) oy için bir çok konuda daha duyarlı.vergi aflari,imar aflari,iktidari isteyen partilerin seçim vaatleri.sesimizi duyurabilmek için çok güzel bir zaman.belki birilerinin dikkkatini çeker.bu konuyla ilgili tek bir değişiklik bile olup bir vatandaşın canına veya malına zarar gelmesini önleyebilsek ne mutlu bize.
--- spoiler ---

--- spoiler ---
ilgili entry ; #76665107. kampanya haline getirip başlık açmanın uygun olacağını düşündüm.bu konuda destek olmak isteyen, fikirleri olan yazar arkadaşlar bu başlık altindan fikirlerini sunabilir, bu durumla ilgili çalışmalar yapabilirler.daha önce belirttim hukukçu arkadaslar özellikle konuya dahil olabilirlerse neler yapıp,neler yapamayacagimiz hakkinda da daha fazla bilgi sahibi olabiliriz. daha sonra başlık altında ki elzem olan değişiklikleri bir araya toplayıp belki bir hukukçu arkadaşında yardımıyla ilgili siyasilere seçim çalışması olarak ulastirabiliriz.kim ya da kimin tarafından yapıldığı,ne kadar etkili olup olmayacağı önemli değil, bir vatandaşın bile can ve mal güvenliğini koruma altina alabilecegimiz bir değişikliğin altına imzamizi atabilirsek, belki bir şeylerin değişmesi için bir başlangıç yapmış oluruz.
--- spoiler ---

konuyla ilgili entryler ;
(bkz: #76769113)
(bkz: #76848238)
(bkz: #76811884)
(bkz: #76927452)
(bkz: #78762283)

devamını okuyayım »