jny

  • 129
  • 11
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

yerli otomobil için fiyat tahminleri

şimdiye kadar ortaya çıkan görüntüler, özellikle de iç mekan fotoğrafı bu aracın bugün 250.000 liraya satılan içten yanmalı bir sedan otomobilden aşağı kalır yanı olmayacağını gösteriyor. o ekranlar, led aydınlatmalar, led farlar falan neyse de; pil maliyeti zaten başlı başına fiyatı yükselten bir etken.

sıfır vergi teşviği falan diyeceğim ama bu zamana kadar hükümetin hiç bir ürüne vergi indirimi yapmadığını, tam tersine teşvik etmek istediği ürünün rakiplerine vergi bindirimi yaptığını da göz önünde bulundurursak; en iyi ihtimalle 45.000 dolarlık (ki o bile zor) baz fiyatın o günkü döviz kuruna çarpımı üzerine en temel vergiler eklenerek satışa çıkar. bu gerçekleştiği anda da diğer ithal araçlara ek vergiler gelir ve misal bir dacia logan veya citroen c-elysee neredeyse yerli otomobille aynı fiyata satılmaya başlanır. neticede ikinci el araç piyasasında da fiyatlar yükselir ve ortalama bir işletmede 3-4 yıldır çalışan bir mühendis, ilk arabası olarak 10 yaşında clio'lara falan bakmaya başlar.

keşke yukarıda çizilen tablo bu kadar kuvvetli bir ihtimal olmasa, keşke bir şekilde beklemediğimiz kadar güzel gelişmeler olsa da, ülkemizde orta halli ve onun da altındaki herkes insan gibi ulaşımını sağlayabileceği araçları satın alabilecek seviyeye gelse.

devamını okuyayım »