joaoconceicao

  • 1613
  • 3
  • 3
  • 1
  • bugün

salatayı bir üst noktaya taşıyan küçük detaylar

işbu açılmış başlık ile çantamda nar ekşisi gezdirmemin nedenine parmak basılmıştır. her gittiğim yere götürürüm .

zeytinyağı ne kadar salataya yakışırsa, salatanın taşındığı o nokta da bir tık yukarı çıkar benim nezdimde. hafif acımsı zeytinyağıdır benim kast ettiğim.

soğan evet. soğansız salata da benim için rüşdünü ispat etmemiştir.

zetinyağı ve taze-sulu bir limon, benim diyen en iddialı ve en artistik isimli salad dressing alternatiflerine boyun eğdirir. ama dikkat! zeytinyağı ve limon, salataya "masada" katılmalıdır ve anlık tüketilmelidir o salata taze taze. salatayı mutfakta yağ-limona karıp servis vaktini az da geçirirsen, güzelim kütür-çıtır salatalık o taze sebzeler ölür, yılışır, kütürdemez ağzına götürüp çiğnediğinde.

salata nefis birşey arkadaş. başrolü kıvırcığa ver sana salata olsun. başrolü kara lahanaya ver, başka model salata olsun. domates-hıyarı koy santrafora, bir değişik salata olsun. kafana göre salata da sana uyar.

her yemeğin yanına yüksek uyum ile gidecek bir salata mutlaka vardır. sumaklı soğan bile bir tür salatadır ve yediğin kebaba sınıf atlatır.

semizotu, zeytinyağı ve sarımsaklı yoğurt ile nasıl da egzotik bir salataya dönüşür ama ?akdeniz ve ege çağıl çağıl çağlar o sofrada!

börülce salatası da başlı başına bir fenomendir anam. onu üst noktaya yaşıyacak şey börülcedir. ortaya çıkan salata da yanında götürdüğün yağlı köfteleri üst noktaya çıkarır.

epey acıkmıştım bir ara, ekmek var, zeytinyağı , soğan ve kekik . çay demli, ekmek taze, limon sulu. bandıra bandıra yedim. bir somun ekmek bitti.

sofra donanmış , rakı bardakta dolup dolup boşalmış, yenmiş içilmiştir. yemek bitmiş, şişenin dibinde iki dublelik rakı, salata kâsesinin dibinde de salatanın sosuna-yağına-ekşisine iyice doymuş sonları kalmıştır. hah işte o son kalan kase dibi salata, şişede kalmış iki duble rakına da meze olmaya evrilir. böylece , o rakı içimini bir üst noktaya çıkaran şey, yemekten artan salata olmuştur.

canım çekti , karnım acıktı , alacağın olsun, açacağın başlığı yiyeyim kardeşim!

devamını okuyayım »