johnnysack

  • 583
  • 3
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

mad men'i kimsenin umursamaması

2007-2015 yılları arasında yayınlanmış ve 7 sezon sürmüş, 5 altın küre ödüllü dönem dizisi olan mad men'in kimse tarafından sallanmamasıdır.

herkes ağzına bir 'game of thrones' almış gidiyor ama mad men'i kaç kişi izledi, daha doğrusu kaç kişi izleyip anladı, çıkarımlarda bulundu? bence insanların çoğu kolaya kaçmakta. açıklayayım.

7 sezon ve yanlış hatırlamıyorsam 90 bölüm yayınlanan bu dram dizisi; gerek karakter analizi ve karakter altyapısını, gerek iş yaşamındaki zorluklar ve hiyerarşiyi, gerek ebeveynlik ve çocukluk travmalarını, gerekse kadın-erkek ilişkilerinı gerçeğe çok yakın ve hiç aşırıya kaçmadan ele almakta ve irdelemektedir.

tabi bu ele alma ve irdelemeyi izleyen kişinin -got'ta olduğu gibi-gözüne gözüne sokarak yapmaz, her bölümü izledikten sonra düşünmek, bölümdeki diyalog ve karakter davranışları uzerinde durmak gerekir. bir hayli psikolojik ve sosyolojik çıkarımlarda bulunulabilir. belki ikinciye izlemek gerekebilir bu çıkarımlarda bulunabilmek için, bu yüzden zordur belki izlemek ama gerçekliğin ta kendisidir.

edebi bir eserdir. dostoyevski ve bilimum rus dev yazarların romalarındaki edebiyatın günümüzde tv'ye yansımasıdır(tabi bu amerikan tarzı). kitap okuyan bünyelerin kesinlikle seveceği türden bir dizidir ve bu kadar az bahsedilmesi ve üzerine konuşulacak, tartışılacak insan bulunamaması üzücüdür.

ejderha izlemeye devam o zaman, ne diyeyim

devamını okuyayım »
07.09.2017 22:47