jolelipasta

  • hippi (403)
  • 541
  • 0
  • 0
  • 0
  • 12 ay önce

odtü makina mühendisliği

dördücü sınıftaki bitirme projesiyle ne kadar iğrenç olabileceğini gösteren, kendinden nefret ettiren bölüm. bu projeyi alana kadarki dersler ödevli projeli ne kadar yoğun olursa olsun bir şekilde altından kalkılabilen desler iken bu son proje dersi psikolojik baskıya dönüştürülerek verilir. bir kere o kadar raporu ve üretimi tek dönemde vermek artık insanlıktan çıkmış öğrencileri öldürmeye yöneliktir. dönem boyunca yok "conceptual design" yok "detailed design" yok teknik çizimler insanın anası ağlar. diğer derslerden zaman kalmadığı için ancak dönem sonundaki bir haftaya sıkıştırılan zamanda ise öğrenci makinayı üretmek zorundadır. önceki entrylerde de belirtildiği gibi üretim parayla endekslidir. parası olan ostime gidip 3000-4000 liraya elini makine yağına bile bulaştırmadan makineyi yapmaz, yaptırır. parası olmayan ya da parasını bir dersin saçmalığına gömmek istemeyen öğrencilerse o laba girip günlerce uyumadan "makina demoya nasıl yetişecek?" düşünceleriyle debelenir durur.

makinanın normalde bir elektronikçinin bitirme projesi olabilecek elektronik kısmı da superman makine öğrencilerinin işidir. bölümde verilen azıcık kontrol bilgisi tabii ki hiçbir işe yaramaz. bu yüzden gurubun bir kaç elemanı elektroniği yeni baştan keşfetmeye çalışır. bölümse kendini bu konuda o kadar mekatronik işi olan proje almasaydınız biz ne yapalım şeklinde savunur. sanki dayatılan proje başlıkları arasında elektrik devresi olmayan makine varmış gibi...

demo günü geldiğindeyse büyük ihtimalle parasız zavallıların projelerinin ya elektrik devreleri çalışmaz ya da mekanizmaları sanayii üretimi olmadıkları için çalışmaz. harcanan emeğe göre fazla not falan da verilmez. makina dönem başında belirtilen kriterleri sağladı mı sağlamadı mı ona bakarlar. bir tane mekanizmanın çalışmaması da bütün kriterlerden sıçmaya sebep olur. o zaman da hoca öğrencilerin belki de günlerce uğraştığı mekanizmaların detayını ve ne işe yaradığını dahi incelemeden burun kıvırır. aynı şekilde projenin elektrik kısmına da bakılmaz. isterseniz yaptığınız devre 10 tane motor sürsün yine de projeniz çalışmamıştır. not da ona göre düşük gelir. yaptıkları makinanın başında uykusuz ayaklı cenazelere dönmüş öğrenciler o kadar emeğin karşılığını alamadıkları gibi bir de demoya gelen bir sürü tipin içinde rezil edilirler. hatta parayı bastıran gruplar makinalarının içinde ne mekanizması ne devresi olduğunu bile bilmeden notlarını alır. bazı sponsorlu grupların makinayı üretmemelerine izin verilmesine ise hiçbir şey demiyorum.

işte budur odtü makina. şöyle kral böyle diğer bölümlere on basmış falan değildir. mezunlarının yüzde doksanının bir daha bulaşmamaya çalışmasından ne halt olduğu anlaşılmalıdır. akıl sağlığına güvenmeyen de kesinlikle abartmıyorum uzak durmalıdır!

devamını okuyayım »
05.02.2009 04:04