jord

  • 1495
  • 1
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

istanbul'da halk otobüsünde yaşanan taciz olayı

benzer bir hadise başıma gelmişti. henüz orta okul yada liseydi. mevsim kış, kat kat giyinmişim, kalın bir mont üstümde, tıkış tıkış minibüste ayaktayım. tıkış tıkış diyorum. sürekli olarak bir yerlerinizde kollar dirsekler falan hissediyorsunuz. temas etmemek mümkün değil. biri çarpsa mesela pardonlaşıp iki santim yana kaykılıyorsunuz. soldan sağa, sağdan sola yolculuk böyle devam ediyor. en sonunda ortama mümkün olduğunca ayak uydurup sabitleniyorsunuz.

derken bir süre sonra "bakar mısınız, hanfendi" falan bir sesler. döndüm . üniversite öğrencisi olacak yaşta bir çocuk, dedi ki siz şöyle geçin. anlamadım ama geçtim. sonra bu çocukla, daha evvel yanımda duran adam kavga etmeye başladı. utanmıyor musun küçücük kızı tacize falan filan. adam da inkar ediyor. o zaman uyandım işe. kalçamda bir şeyler hissediyordum ara ara ama birinin çantası olduğunu falan düşünmüştüm. neyse sonuç olarak attılar adamı minibüsten. (malum bizde taciz maceraları adamın arabadan atılmasıyla biter, en iyi ihtimalle dayak yer. karakol da neymiş? gitsen, mahkemeye de taşısan bir sonuç alacaksın sanki.)

bir arkadaşım da şunu anlatmıştı. otobüste oluyor bu olay. kafam çok yoğundu mal gibi bindim oturdum öyle sağa sola bakıyorum dedi. birden bir adamın ona ve yanındaki herife doğru tip tip baktığını fark etmiş. ulan niye bakıyor, nereme bakıyor bu derken, bir saattir bacağına çarpan şeyin bir el olduğunu anlamış ve yaygarayı koparmış. atın bunu falan diye. adam yok bir şey yapmadım falan demiş ama sonunda postalamışlar. adam inerken de "bir saattir sesini çıkarmıyordun" gibi bir şeyler söylemiş.

demem o ki, kadın hissetmemiş ya da taciz olduğunu anlamamış olabilir. ilk anlattığım olay, yani benim başıma gelen, eğer ben küçük olmasaydım. "aaa bu orospu da istiyor belli ki" deyip susar mıydı o çocuk bilemiyorum.

o da meyilliymiş yaklaşımınız çok ayıp. fark etmeyebiliyorsunuz, konduramayabiliyorsunuz, ya ben yanlış anlıyorsam diyebiliyorsunuz, ya beni suçlarlarsa diyebiliyorsunuz... hayat güzel tabi size götoğlanları. oranızı buranızı elleyen yok. sonra başlık açıyorsunuz burda "türk kezbanı bana tecavüzcü muamelesi yapıyor", "beni görünce karşı kaldırıma geçiyor" diye. ne yapsa yaranamaz kimse size sayın elf prensleri!

devamını okuyayım »