josemontana

  • 307
  • 8
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler

katolik ve protestanlar arasındaki din savaşı ve sebebi.

16. ve 17. yüzyıllarda zirveye ulaşan bu katolik ve protestan'lar arasındaki din savaşlarına katılanların hepsi isa'nın ilahi özelliğini, sevgi ve şefkat hakikatini kabul ediyor ama bunları yaşama biçiminde anlaşamıyorlar. protestanlar, tanrı'nın oğlunun insan bedeninde dünyaya geldiğini, insanlık için çarmıhta canını feda ettiğini, böylece kurtuluşun ve ölümsüzlüğün yolunu açarak kendisine inanan ve bu inancı yaşayan herkese de cennetin kapılarını açtığına inanırlar. katolikler bu inancı yeterli bulmazlar; cennete girmek için inananların kiliseye gitmeleri ve sevap işlemeleri de gerektiğini düşünürler. protestanlar reddettikleri bu inancın tanrı'nın büyüklüğünü ve sevgisini aşağıladığını ileri sürerler.

bu ilahiyat tartışmaları 16. ve 17. yüzyıllarda o kadar şiddetlenmiş ki, katolikler ve protestanlar birbirlerini kitleler halinde yok etmişler.

özellikle 23 ağustos 1572'de fransız katolikleri, fransız protestanlarına saldırmıştır. st. bartholomew günü katliamı olarak bilinen bu saldırıda yirmi dört saatten kısa bir sürede yaklaşık 10 bin protestan katledilmiştir.

papa fransa'da olanları haber aldığında o kadar sevinmiştir ki bu durumu kutlamak için özel ayinler düzenlemiştir. hatta giorgio vasari'yi vatikan'ın odalarından birini katliamı betimleyen fresklerle donatması için görevlendirmiştir. bu oda şu an ziyaretçilere kapalıdır.

işin en ilginç yanı ise, hıristiyanlar'ın birbirine yaptığı bu katliamın romalılar tarafından hıristiyanlara yapılmamış olmasıdır. romalılar, hıristiyanlara karşı toplam dört defa saldırı düzenlemiştir. bu saldırılarda öldürülen hıristiyan sayısı birkaç binden fazla değildir. oysa yirmi dört saat içinde, koca roma imparatorluğu tarihinde öldürülenden çok daha fazla sayıda hıristiyan, yine hıristiyanlar tarafından öldürülmüştür.

(bkz: hayvanlardan tanrılara sapıens)

devamını okuyayım »
10.09.2017 13:16