julyet degilim ben beatris de degilim

  • 211
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 yıl önce

kadın

cins-i latif diye tanımlamaya kalksam kierkegaard’ın latife yaptığımı düşüneceği, schopenhauerin sinirleneceği, nietzsche’nin hiç ama hiç ciddiye almayacağı...

schopenhauer , “parerga and parlipomena” adlı son eserinin kadınlara ayırdığı bölümünde çok büyük bir samimiyetle, neden kadının cins-i latif sayılamayacağını anlatır ve der ki “ancak cinsel güdü ile bulanmış bir erkek zihni, bu dar omuzlu, koca memeli, ve kısa bacaklı cinse cins-i latif diyebilir. kadın için cins-i latiften daha uygun olan tanım ise estetik olmayan cinstir.”

schopenhauer’in kadınların dar kafalı, zihinsel çalışmalara uygun olmayan, çocuksu ve aptal varlıklar olduklarını düşündüğünü zaten biliyoruz. sürpriz olan bir de onların estetik olmayan bir cins olduğunu ve cins-i latif tanımının asla onlara uymadığını söylemesi.

bence; felsefe tarihinin en eğlenceli ,sahiden en muzip filozoflarından biri olan kierkegaard ise türkçe’ye “kahkaha benden yana” diye çevrilmiş olan toplamada, constantin constantius’u şöyle konuşturur: “ ve şimdi üzerinde konuşacağım konu olan kadına gelelim. ben de kadınlara çok kafa yordum ve hangi kategoride olduğunun sırrına erdim; ben de aradım ama buldum da, şimdi size nakledeceğim emsalsiz bir keşif yaptım. kadın, hakkıyla ancak latife kategorisi altında değerlendirilebilir. mutlak olmak, mutlak bir biçimde davranmak, mutlaklığı ifade etmek erkeğin rolüdür; kadın varlığını ilişkide bulur(..............)latife, estetik değil, kusurlu bir etik kategoridir. (...........) eğer kadına bu şekilde bakılırsa zararsız ve eğlenceli olur. "

nietzcshe ’nin ünlü “kadına mı gidiyorsun kırbacını unutma” buyruğunu da herhalde bilmeyen duymayan yoktur. also sprach zarathustra’nın türkçe çevirisinin “genç ve yaşlı kadınlar üzerine” adlı bölümünde şöyle der: “ söz dinlemeli kadın ve yüreğine bir derinlik bulmalı. yüzeydir kadının gönlü, sığ sular üzerinde oynak, fırtınalı bir zar. erkeğin gönlü oysa, derindir, ırmağı yer altı mağaralarında gürülder: kadın ondaki gücü sezer ama kavrayamaz.”

nicedir, kendisi de bir cins-i latif olan bendenizin herhalde en sevdiği üç filozofun bu üç erkek olması latife olmadığından bir parça ironiktir son tahlilde.

devamını okuyayım »
01.10.2005 20:26