jupiteretkisindenkurtulamayanadam

  • 1410
  • 8
  • 4
  • 0
  • 5 gün önce

george foreman

ah ahhh

nam-ı diğer big george...

ali onu zekasıyla yendi. maç öncesi olsun,ring içi olsun söylemleri;foreman'ın psikolojisi ile oynamaya,motivasyonunu düşürmeye,konsantrasyonunu bozmaya yönelikti. başarılı da oldu.

tarihe the rumble in the jungle olarak geçen ve zahire'de oynanan mücadelenin tamamını atlamadan izlemenizi öneriyorum. ali maçtan önce foreman'ın psikolojisiyle oynamaya başlıyor. ilerleyen raundlar da ise canı çok yanmasına rağmen "hepsi bu mu?" , "bütün gücün bu mu?" diyerek yalandan psikolojik baskı kuruyor ve sonunda da foreman,beyin olarak "evet hepsi bu ve sanırım ben seni yenemeyeceğim" diyerek nakavtın temelini atıyor.. foreman'ı çok severim,antrenmanlarını izlemek güzel,keyifli tonton bir amca da ama ali'nin onu bok çuvalına vurur gibi patates etmesi mükemmeldi. nakavt güzeldi ama bu yenilgi foreman dedeye ağır gelmiş olacak ki ringlere 10 yıl kadar veda etmiş ve kendini dine vermiş...

foreman'ın şu konuda hakkını verelim;joe frazier ile yaptığı ilk karşılaşma mükemmeldi. otoriteler biri birine denk mücadele olarak görüyordu..ama foreman amca onu çok çok küçük durumlara düşürmüştü.. frazier'e kum torbası muamelesi yaptığı o karşılaşmayı da izlemeyenler varsa mutlaka izlesin

sıranın yavaş yavaş ona gelmesi de üzüyor.. ali gitti ve şu an o yaşayan efsane.. muhammed ali ile boksu tanıdım ve mike tyson maçlarını izleyerek motive olmuşsam bile ben george foreman maçlarını izleyerek boksu sevdim. genel olarak eskilerden ağır favorim kendisidir;maç taktiğini,stratejilerini,vücudunu kullanma şeklini,kondisyonunu,reflekslerini,dayanıklılığını severim. severim ama boksun güç olmadığını da ali'nin onu yenmesi ile anlamıştım.

teknik>güç

tabii ki eşit şekilde; mental,cesaret,öz güven,motivasyon,kondisyon,dayanıklılık,refleks,kararlılık,granit çene gibi önemli özelliklere aynı anda sahip iki boksörün karşılaşması için geçerlidir.

not: mental ve motivasyonu ayrı ayrı yazdım. motivasyon maça motive olabilmek ya da hazır hissetmek;mental ise o maçı beyin olarak isteyip hiç şüphesinin olmamasıdır,korkmamaktır. birbirine yakın olsalar da farklı etkileri vardır.

devamını okuyayım »