jupiterianvibe

  • bıçkın (495)
  • 942
  • 3
  • 2
  • 0
  • dün

the elder scrolls iv oblivion

başlığa önceden 5 entry girmeme rağmen, sadece oyunda yaptığım ettiğim şeyleri anlattıktan sonra, 2. oynayışımın ortasında daha aklı başında naçizane bir iki öneriyle düzgün bir oyun kritiği yapmaya çalışayım bakalım.

oyundaki levelling sistemi şu şekil işliyor: level içinde kullanılan skiller, level atlayınca bağlı olduğu attributeler için puan veriyor. yani nasıl, eğer level alırken blade skillimizi çok arttırdıysak level atlayınca blade skillin bağlı olduğu strength attribute'umuzda +5 puana kadar arttırma elde edebiliyoruz. yok eğer strength ile ilgili fazla skill geliştirmediysek anca +1, +2 alabiliyoruz. ilk oynayışımda allah ne verdiyse major skillere abanıp zart diye levelları alıp minor skillerde hiç bir gelişme göstermeyen bir warrior idim. ne oldu sonuçta warrior olarak zaten büyüden anlayan eden bir class değildim, bu alanda odun geldim kalas gittim. şimdi ne yapıyorum: major skillerimi arttırıp level almadan deli gibi minor skillerimden destruction, restoration, alchemy, alteration falan kasıyorum böylelikle her levelda bunların bağlı olduğu attributelar olan willpower ve intelligence'a +5 vererek (tabi önce strength ve endurance 100 yaptık o allah'ın emri warrior olarak) büyü konusunda gerek toplam magicka olsun, gerek magicka regeneration olsun elle tutulur bir seviyede bulunan bir warrior haline geldim. level 21 itibariyle major skillerde sadece master of blade durumundayım, onu da zorda kalınca kullanıyorum, onun dışında paso büyüyle takılabiliyorum, battlemage'in kralı oldum.

bir başka tavsiye de oyunda özgürce dağ bayır gezip mağara, maden temizleme işine guild questler tamamlandıktan sonra başlanması. oyun kodundaki bazı hatalar nedeniyle eğer questi almadan o questle ilgili mağarayı temizlersek sonra questi alıp temizlediğimiz mağaraya gittiğimizde yapmamız gereken şeyi yapamayıp takılıp kalıyoruz, quest açık kalıyor, dolayısıyla guild içinde ilerlenilemiyor, deli olunuyor.

level scaling hoş değil. oyunun sonunda da deli gibi level almışken bile oyunun başındakinden daha zorlu veya kolay kapışmalar yok, hep aynı düzey. hep aynı zorluk seviyesinde ilerleniyor. en başta elde skindirik silah, sırtta dandik armor, iki kıçı kırık büyü ile güçsüz düşmanlar düdüklerken, level alıp düzgün silah-armor-büyü kombinasyonuna ulaştığımızda "hah şimdi sktim ebenizi" diye düşünsek de karşımızdaki adamların da level almış olmaları nedeniyle hiç bir kolaylık sağlayamıyoruz. evet daha güçlü büyüler yapıyoruz çünkü artık magickamız fazla, ama daha güçlü büyü daha çok magicka yediği için iki büyü atınca yine beklemek gerekiyor magicka regeneration için. evet daha güçlü büyü daha çok hasar veriyor düşmana ama düşman levellandığı için hit pointi artık daha fazla, eskiden 3 flare ile öldürüdüğün adamı şimdi 3 wizard's fury deviriyor, bir fark yine yok. evet artık deli gibi magicka regeneration yapıyoruz ama güçlü büyülerimiz de deli magicka tüketiyor, hızlı regeneration bir ske yaramıyor. sonuç sıfıra sıfır elde var sıfır.

ai'a bakarsak, radiant ai kullanılmış. haa bunun ne olduğunu bilen varsa beri gelsin, bi msg atıp bana açıklasın. neyse, düşmanlar oldukça aklı başında davranıyorlar, uzaklaştığımızda yanımıza koşarken yer şekillerine takılıp yavaşladıkları oluyor ama büyücüler olsun, okçular olsun olması gerektiği gibi uzak durmaya çalışıp büyü ve oklarla saldırmayı yeğliyorlar, biz koşup diplerine girersek önce kaçmaya çalışıyorlar, beceremezlerse melee kasıyorlar. melee düşmanlarsa direk gelip patır kütür giriyorlar, düzenli olarak power attack ve block yapıyorlar, yeterince iyiler yani, tabi arada sırada power attackları biz yerimizde duruyor olsak bile süper ıskalıyorlar o da ayrı konu.

questler çok çeşitli toplam 170 kadar quest var (oha) (edit: ikinci oynayışta 196yı buldum, bi kaç tane de bulamadığım olsa trainingler falan, toplamda 200ü geçer questler). hepsi de birbirinden farklı ve güzeller. çok fazla değişik item var öyleki, ilk oynayışımda dark brotherhood'da bonus verilen itemlar ikinci oynayışımda değişmişti, farklı artifactler verdiler, vay dedim bunlar da mı varmış. yeniden oynanış değerini arttıran faktörler bunlar.

npclerle yaptığımız konuşmalar çoğu zaman tek yönlü ilerliyor. önümüze 3 seçenek çıkıyor mesela birini seçiyoruz, sonraki konuşma sıramızda bakıyoruz diğer ikisi duruyor, birini daha seçiyoruz, teki kalıyor, onu da seçiyoruz konuşma bitiyor. yani demek istediğim konuşmaları seçmenin anlamı yok sıradan hepsini söyle, nasıl olsa hepsini söyleyeceksin. şunu seçeyim, bunu demiyim olayları pek yok, olduğu zaman da ne seçersek seçelim sonuç aynı oluyor.

oynanış açısından kontroller çok rahat hiç kasılmadan güzel güzel oynanıyor. dünya büyük gez gez bitmiyor. itemlar envai topla topla eksilmiyor. grafikler güzel ama grafik motoru bilgisayarı zorluyor, hdr açıkken anti-alising kullanılamıyor ve 1280x960 çözünürlükte benim 2 gb ram, p4 3.2, 7800 gtli sistemimde takılmalar yaşanıyor, anti-alising olmadığı için karakterler köşeli köşeli ve çirkin görünüyor. hdryi kapatılıp 4x anti-alising ile takılmasız ve güzel grafikler elde edilse de bu sefer ışıklandırma efektleri güme gidiyor.

velhasıl bu tarz oyunları pek oynamasam da eksiklerine rağmen türünün şu andaki en başarılı üyesi olarak gösterebilirim bu oyunu. 150 saat (yüz elli diyorum alooo) kadar bir oynanış sunuyor, tekrar oynanabilirliği de içine katarsak oyna oyna bitmez, zaten oyunun bir sonu yok, bütün questleri bitirsen, bütün mekanları temizlesen de, yeni questler çıkmıyor ama mekanlar 3 günde bir tekrar doluyor. oyunun bitişi karakterin level sınırına dayanmasına bağlı, ondan sonra önde bir amaç kalmadığı için oynamak anlamsızlaşıyor. yine de istersen sonsuza kadar oynayabilir cyrodiil'de yaşayabilirsin bu oyunda. (lan sonunu iyi bağlayamadık ya, neyse.)

edit: bi de şunu ekliym. şimdi minor skill kasıp arttırıyoruz dedim ya classımızla alakasız attiributeları, böyle oynayarak luck dışındaki bütün attributelar 100e vurdurulabiliyor. hatta sona doğru level alımlarda luck dışında arttıracak attribute kalmıyor diğerleri komple 100 olduğu için. hesabı kitabı iyi yapıp luck'a biraz daha erken puan verilmeye başlanması durumunda oyun sonunda bütün attributelar 100e, luck 70 civarına ulaştırılabilinir. bir iki de luck artifacti ile onu da 100 yaparsın rahatlarsın istersen. ancak ilk oynayışımda level 47 son seviye olmuştu benim için (edit: ikinci oynayışımda level 48 oldum, harmeaus mora questi ile ilgili bir alakalı durum söz konusu), dolayısıyla luckın ilk başta 50 başladığını hatırlarsak en baştan itibaren her levelda lucka +1 versek (ki daha fazla verme olanağı yok) yine de oyun sonunda luck doğal yollardan 100 olamıyor. tabi bu minor skilleri arttıracam diye uğraşmak oyunu feci şekilde uzatıyor ve zaman zaman sıkıcı olabiliyor, biraz sabır işi stat kasmak.

bir de oblivion gate'leri kapatırken topladığımız sigil stonelarla ilgili birşey söyleyeyim: sigil stonelar bilindiği üzere item enchante etmeye yarıyor. benim intelligence 100ken 200 magickam var bir warrior olarak. çok değil yani. daha da arttırmak için naapılabilir? item üzerinde kullanıldığında giyildiğinde +50 magicka veren itemlar oluşturmaya yarayan bir sigil stone var. biraz zor denk geliyor ama toplamda 6 parça zırh kuşandığımız düşünülürse (helmet, cuirass, gauntlet, greaves, boots, shield) ekle buna 2 yüzük 1 de kolye*, bunların her birini bu sigil stone vasıtasıyla enchante edersek (9 tane bulmak lazım bu stonelardan, bayağı bi gate kapatmak gerek demek bu çünkü sigil stonelar envai çeşit, aynısından denk getirmek biraz zor, bu magicka sigil'i daha çok skingrad'ın batısında kalan oblivion gatelerde çıkıyor, bilginize) paşalar gibi +450 magicka geliyor ki, toplamda 650, bi de fortify magicka greater power ve major fortify magicka büyüsü basılırsa 760 civarı magicka ile bir warrior'ın bile yapamayacağı büyünün kalmaması gibi bir durum var. zaten büyü skillerimiz yüksekse (expert yada master düzeyi) büyülerin gerektirdiği magicka miktarlarının azalması sayesinde en baba büyüler bile max. 250 civarı magicka istiyor, yane 2-3 parça zırhı enchante etsek bile her tür büyüyle süper takılınabiliniyor. ne güzel değil mi?

allah bana akıl fikir versin be, iş gücü bıraktık uğraştığım şeye bak.

edit 2: kalkan dışında bütün zırhları +50 magicka ile enchante ettim, sonra gittim custom spell yaptım arcane univesity'de fıstık gibi oldu. 9 saniye boyunca saniyede 95 puan fire damage veren bi touch büyüsü yaptım, ogre dışında herşeyi öldürüyor rahatlıkla. 120 saniye boyunca %100 shield veren shield büyüsü yaptım, kimse zarar veremiyor bana. 90 saniye boyunca %100 chameleon veren büyü yaptım, hem invisible hem item use edebilir şekilde yankesiciliğin kralını yapıyorum. oynadıkça oynuyorum, bırakamıyorum. imdak!

edit 3: knights of the nine için (bkz: #10227520)

devamını okuyayım »
02.07.2006 15:12