juvares

  • şekerpare (683)
  • 977
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

brooklyn nets

2013/14 nba sezonunda şampiyonluğa oynayacak olan takım.

bu başlığı okuyan birisine anlatmaya gerek yok, kevin garnett + paul pierce eklemeleriyle çok şahane bir takım oldu nets. üstüne (anlaşma süreci şüpheli görünse de) andrei kirilenko (2y/6m) kaymak oldu, bal oldu.

açıkçası diğer bench hareketlerini de çok olumlu buldum, andray blatche (2y/3m), shaun livingstone (vet. min.), alan anderson (min.), boston takasında eklenen jason terry hep faydalı işler.. gelenlerle kıyaslanınca takasta gönderilen oyuncular (kris humphries, gerald wallace, marshon brooks) pek de aranmayacaktır.

oyuncular bazında derine inince,
kevin garnett muazzam bir savunma generali ve yaşına göre formu hâlâ iyi durumda. kidd onu back-to -back maçların her ikisinde oynatmayı düşünmüyor. o yüzden normal sezonda çok yıpranmayıp playofflara çok iyi durumda girebileceğini düşünüyorum.
deron williams ligin hâlâ en elit oyun kurucularından biri. geçen sezon kariyerinin en iyisi değilse de, özellikle allstar sonrasında çok daha iyiye giden bir performansı olmuştu (özellikle kendisinin şut yüzdesi, sayı ve asist ve takımın kazanma yüzdelerinde) özellikle herkesin faktör olabileceği türden bir takımda topu dağıtabilecek en uygun isimlerden biridir, kidd basketbolu bıraktığına göre ;)
brook lopez geçen sezon player efficiency rating’de ligin beşincisi ve ayrıca atılan sayı, şut yüzdesi gibi hücum istatistiklerinde hep ligin ve pozisyonun en iyi isimlerinden biri olarak görünüyor. blok istatistiklerinde de zirveye oynasa da genel anlamda savunma yönü sıkıntılı görünüyor. neyseki diğer uzunlar onun bu eksikliğini kapatabilecek türden oyuncular..
andrei kirilenko yaşlandı belki ama geçen sezon ligde minimum 1,5 top çalma; 1 blok; ve 4 rebound ortalamalarını geçebilen iki oyuncudan biri. yani ligin en iyi savunma beşine seçilmeyecekse de hâlâ fazlasıyla gideri var o konuda.
gideri olmaktan bahsetmişken, yaşlansalar da skor üretmede hâlâ gideri olan joe johnson, paul pierce, jason terry de bu takımda. özellikle joe johnson rakip savunmaların ilgisini dağıtacak çok oyuncunun olduğu bu yapıda yüksek yüzdeli dış şutları ile çok can yakabilir. hiç allstar seçilmemiş oyuncular içinde gelmiş, geçmiş ve muhtemelen gelecek en skorer oyuncu olan jason terry de keza öyle.
paul pierce’in ise şapkadan çıkarabileceği nice tavşanlar duruyor cephanesinde..
uzun derinliğine gelince henüz 26 yaşındaki andray blatche biraz arıza bir insan evladı olsa da kafasını oyuna verdiğinde çok faydalı olabilen bir oyuncu. nitekim geçen sezon maç başına 20 dakikanın altında süre alıp da 10 sayı ve 5 rebound sınırını geçen nba tarihindeki sadece ikinci isim olmuş ;)
mirza teletoviç de bu yıl aslında çıkış beklediğim bir isimdi ama bu takımda kendisine nasıl yer bulabilecek hiç bilmiyorum. reggie baba var bi de, savunma da ve reboundlarda sıkıntı olursa diye kenarda her daim hazır olacaktır !!!

yalnız harcanan bu kadar para (* *) ve draft hakları kısa vadede iyi görünse de uzun vadede hamle şansını iyice azaltacaktır, o yüzden başarı hemen gelse iyi olur ;)

takımın şu an kâğıt üstünde görünen iki soru işareti; 2-3 pozisyonlarında yaşlılık ve yavaşlık (özellikle de başta miami gibi olası rakiplerin bu konudaki artılarını da düşününce) ile koç jason kidd’in bu alandaki deneyimsizliği?

aslında başka şartlarda bir sürü yıldız oyuncunun ve egonun aynı takımda olmasını da soru işareti olarak yazardım ama şu anki nets kadrosu için bunu ön görmüyorum.. zira garnett ve pierce zaten boston deneyinde bunu yaşadılar ve altından kalkabileceklerini gösterdiler. deron williams deseniz çok düzgün bir karakter, takım oyuncusu ve lider, andrei kirilenko keza öyle..
diğerleri de her şeyden önce başta bu oyunculara saygı gösterecektir ve düzen kendiliğinden oturacaktır.

yavaşlık konusunu özellikle playofflarda nasıl hallederler, yaşlı oyuncuları diri tutmak adına rotasyonları nasıl yaparlar bilemiyorum ama sezon içinde doğru formülü bulmak için yeterince zamanları olacaktır. yalnız ligin yaş ortalaması en yüksek ikinci, contenderlar içinde ise birincisi olan ve asıl süre alan oyuncular düşünülünce daha da fazla yaşlanan bir takımın sağlık sorunu yaşaması da ortalamanın üzerinde bir olasılık gibi duruyor. bunu da bir soru işareti olarak not edelim kenara??

aklıma gelen bir başka bir konu da; amerikalılar belki alışık değil, böyle sağa sola para savuran patronlara, ama işin aslı prokhorov netsi aldığından beridir takımın piyasa değeri ikiye katlanmış. yani nominal olarak adam şimdiden harcadığından fazlasını kazanıyor..

sonuç olarak, brooklyn nets yaşlı ve kalabalık bir takım, benim merak unsurum ise şu: kimyayı tutturamayıp hamuru olmamış kurabiyeler gibi dağılacaklar mı, yoksa 2011 dallas’tan sonra “the expendables v.2” formatlı bir mutlu sonla mı sezonu tamamlayacaklar??

pg: deron williams, shaun livingston, tyshawn taylor
sg: joe johnson, jason terry, alan anderson
sf: paul pierce, andrei kirilenko
pf: kevin garnett, reggie evans, mirza teletovic, tornike shengelia
c: brook lopez, andray blatche, mason plumlee

(bkz: nba 2013-2014 sezonu/@juvares)

devamını okuyayım »
10.10.2013 11:36