jycqxx

  • 30
  • 19
  • 5
  • 1
  • bugün

kare karalamaca

ipucu olarak verilen sayılar eşliğinde hücreleri karalamaya ve içinde gizlenmiş olarak bulunan şekli açığa çıkarmaya dayanan japon icadı olimpiyat zeka oyunu. her bir bulmacanın çözümü matematiksel olarak kesinlikle vardır ve tahmin etmenize gerek yoktur. çözümü tek olmasına karşın çözüm yolları oynayanlara göre farklılık gösterebilir. bu, sizin beyninizi nasıl kullandığınızla alakalı olarak değişir. dört işlem kabiliyetini arttırır, hızlı düşünebilmeyi ve eksik parçaları bütün olarak görebilmenizi sağlar. çözdükçe başarı hazzına ulaşırsınız ve bir sonraki için sabırsızlanırsınız.

yeni başlayanlar için olayı özetlemek ve birkaç ufak tüyo vermek gerekirse, elimizde 5x5'lik bir oyun platformu olduğunu varsayalım. bu platformun boş satırlarının hemen yanında, içinde 3 ve 1 yazan, iki adet hücre olduğunu düşünelim.

yani oyun platformunun herhangi bir satırı şu şekilde;

ı 3 ı 1 ı b ı b ı b ı b ı b ı

içinde b yazan hücreler, "boş" demek oluyor. yani burada bize ipucu olarak verilen bilgi, bu satır içinde, öncelikle bir tane 3'lü, daha sonra ise bir tane 1'li işaretlenmiş hücre var ve bu iki farklı hücre arasında minimum bir kare boşluk var çünkü eğer boşluk olmasaydı, 3 ve 1 diye ayrı ayrı ipuçları vermek yerine doğrudan 4 yazacaktı. verilen ipuçları bize sıralamanın nasıl olacağı konusunda da ipucu veriyor. bu örnekte öncelikle 3 ve sonrasında 1 yazılmış olması, bu satırda soldan başlayarak öncelikle 3'lü ardışık hücrelerin karalanması gerektiğini söylüyor.

şu an önce 3'lünün, sonra da 1'linin karalanması gerektiğini biliyoruz fakat hangi kareleri karalamamız gerektiğini bilmiyoruz. bunu da bu basit örnek için şu şekilde bulacağız. elimizde bir adet 3'lü kare, bir adet 1'li kare ve aralarında olması gereken minimum 1 kare boşluğumuz var. yani şu an bize asgari, 3 karalanmış + 1 boşluk + 1 karalanmış olmak üzere toplam 5 kare gerekiyor. evreka! bizim bulmacamız zaten 5x5 boyutlarında olduğu için elimizde bir satırda maksimum 5 karemiz var. yani bu demek oluyor ki örnek olarak verdiğim satırda ilk hücreden başlayarak 3 taneyi karalayacağız, sonrasında 1 boşluk bırakacağız ve ardından kalan son hücreyi karalayacağız.

yani şöyle olacak;

ı 3 ı 1 ı k ı k ı k ı b ı k ı

k ile gösterilen hücreler, karalanmış demek oluyor.

böylelikle ilgili satırda gerekli olan hücreleri karaladığımıza göre artık o hücrenin başında verilen ipuçlarının üzerine çarpı koyarak göz ardı edebiliriz, böylelikle gözümüz o sayılara gereksiz yere çarpmamış olur.

her satır ve her sütun için ayrı ayrı bu işlemleri yaparak, beyninizin sınırlarını da zorlayarak tüm hücreleri karalayıp içinde saklı çizimi ortaya çıkarıyoruz.

web için önerim: burası

android ve ios platformları için önerim : nonograms katana

kolay gelsin. iyi eğlenceler.

devamını okuyayım »
03.04.2018 16:53