kadim

  • çetrefilli (390)
  • 504
  • 0
  • 0
  • 0
  • 7 yıl önce

ben 10

nasıl ki seksenler doksanlar kuşağında clementine, şirinler, tsubasa, power rangers, he-man, she-ra, voltron, jetgiller, çakmaktaşlar... birer ikona dönüşmüşse ve bugünkü gençliğin, yetişkinliğin tebessümle andığı güzel zamanları hatırlatıyorsa ben 10 de yarın aynı konumda olacaktır.
üstelik sakızından tut da okul defterlerine kadar her nesneye bulaştığına göre bugünün çocuklarının uzak geleceklerinde unutamayacakları bir yer edinecek kendine.
bunu bilir bunu söylerim.
bakıyorum bir köşe başında cipslerden çıkan -neye yaradığını anlamadığım- ben 10 şekilleri çocukların ellerinde, sırayla bir şeyler oynuyorlar (tanıdık geldi. aynısını tasolarla yapardık.) yalnız bunlar daha bir cafcaflı. böyle lego parçaları gibi birbirine geçiyor, hologramlı falan...
okulda hangi erkek öğrenciye baksam ya çantası, ya defterleri, ya defter kapları, silgisi, kalemi... ben 10. teneffüslerde takıyorlar gri madde, gölge hayalet maskelerini, birbirlerine hayali güçlerini gösterip dehşet oyunlar çıkarıyorlar. (kızlarda bunun yansıması ise winks clup. barbie bebek sandıydım ilk gördüğümde ama mini mini afacanlar "aaa ne cahilsiniz!" der gibi bakıp cehaletimi giderdiler. onların da envai çeşit okul eşyası winks olmuş durumda. yanisi okulda bir pembe ve yeşil renk almış gidiyor...)
kötü mü? değil. isimler ve eşyalar değişti sadece. insanım yine aynı insan.
onlar da bir on beş yıl sonra geriye dönüp "lan ben 10 vardı, hatırlıyon mu?.." deyip kimi dost sohbetlerinde, kimi çakırkeyf sofralı sabahlamalarda "kendi" en güzel yıllarını anacaklar.
muhtemelen bizler de "ah ahh, şimdiki gençlerden bi bok olmaz!" diye hayıflanacağız (bir fasih döngü bu. yaşlı insanların gençlere çemkirecek mutlaka bir nedeni olur.)
bir büyükleri olarak ben ten'in aldığı bütün formları, winks'in güçlerini falan ucundan bilmek bile onların gözünde karizma puanınızı bir anda artırıyor. hele ki işiniz çocuklarla ilgiliyse onların dünyasına rahatlıkla girebiliyorsunuz. anne-babalar durumlarını zaten belirtmişler (ben 10 hayranı bir çocuk size fazladan masraf olarak geri dönüyor :)) lakin alın efendim, paraya kıyın alın. çocuğunuzdan değerli mi! yalnız abartmayın, şımartmaya varmasın. yoksa ben 10 çıkartmalı performans ödevleri bile hazırlıyorlar ki pek hoşuma gidiyor (tamam, burada müsamaha göstermekten ben sorumluyum.)

geleceğe mektup havasını yakaladığım bu entryi bitirirken bir not daha düşeyim de içimde kalmasın.
olur da sözlük o günleri görür -malumunuz, 2012'de kıyamet kopacak, ekşi sözlük kalmayacak-, 15 yıl sonra bu naçizane entry hala buralarda durursa bugünün çocuğu o zamanların genci birileri bana mesaj atsın da tahminlerimde haklı çıkmış mıyım çıkmamış mıyım bir göreyim. (hoş, geleceğe yapılan projeksiyonların tutma ihtimali her zaman zayıf olmuştur ya neyse...) *

devamını okuyayım »
01.11.2009 04:33