kaelthas

  • çetrefilli (376)
  • 734
  • 3
  • 2
  • 2
  • bugün

android

çok komik bazı eleştirilere maruz kalmış. eleştiri de demek doğru değil aslında, cahilliklere demek lazım.

(not: bunlar sıradan bir kullanıcının bilmesi gereken şeyler olmayabilir. nitekim, sıradan kullanıcının üzerine yorum yapacağı da şeyler değildir - hani "ben biliyorum" diye iddia edenlerin bi tarafında patlasın diye yazıyorum)

android, google'ın açık kaynak kodlu ve mobil cihazlarda çalışmak üzere tasarladığı; daha sonra konsorsiyum oluşturarak (içinde htc, samsung vs. firmalar da var) geliştirdiği bir işletim sistemidir.

bu sistem, nexus one ve nexus s dışında (ki bu telefonların htc ve samsung sadece ama sadece üreticileridir, google'ın "benim" dediği yegane cihazlar bunlardır) tüm cihazlarda, üretici üzerinden dağıtılır. dolayısıyla, sizin galaxy s2 nize firmware'in geç çıkması, google'ın sorunu değil; samsung'un sorunudur (nitekim eski model bir htc blackstone'a (windows 6.5 ile gelir) windows 7 de kuramazsınız resmi olarak ama ben illa kuracağım derseniz, kendi başınızasınızdır artık). aynı sorunu eğer nexus one/s ile yaşıyorsanız, işte o zaman gelir google'a çatarsınız - bunda %110 da haklısınız. toshiba (atıyorum) ekran kartının sürücüsünü yayınlamayınca, windows'a kızıyorsunuz siz sanırım? (nexus s in duyurusunda şimdi neden google/samsung dendiğini anladın mı kekocan şimdi? aynı lansmanı galaxy s2 de duyamazsın mesela, onda samsung with google android denir - çünkü google'ın doğrudan destek verdiği bir cihaz değildir s2, anladın mı şimdi?)

eğer siz, üreticinin verdiğinin ötesine gitmek istiyorsanız (bu size kalmış, ios'un aksine); elinizi biraz kirletmeyi göze almışsınız demektir. git-hub'dan android'in kaynak kodunu bile derleyip cihazınıza atabilirsiniz - baştan söyleyeyim, kimse bu işlemin kolay olacağını temin edemez, ama siz bu yüzden de gidip samsung'a, google'a kızamazsınız - ne de olsa "kontrolü ele almak istediğinizi" temin ediyorsunuz.

cihazınızı resmi sürümlere güncellemek root ve/veya recovery istemez.

cihazınızı güncellerken backup almak zorunda değilsiniz - tabi kaybolunca datalarınız ağlamayacaksanız. "iki saat backup al, güncelle, sonra geri yükle ohooo" yazacak kadar aymaz olmayın lütfen. kaç kişi tanıyorum sırf o aptal itunes yüzünden telefonu bomboş çıkaran usb'den.. siz backup almaktan imtina ediyorsanız, google ne yapsın?

google'ın android'i tasarlarken yaptığı yanlış varsa, o da üreticilere fazla güvenmesidir sanıyorum. denetimi eline almamasıdır - ama bu da google'ın android'i oluştururken yaptığı manifestoya ters bir kere.

isteyen istediği şeyi yapar bu işletim sistemiyle. isteyen gider glibc derler, xorg derler, ne bileyim emacs kullanır; isteyen bunlara hiç girmeden açar android market'i; istediğini indirir; öyle kullanır. bu kullanım alışkanlıklarınız da sizi bağlar. google telefonlara "custom recovery" kurun diye kanun baskısı yapmıyor diye, ne diye bu çemkirme; anlamadım cidden.

bana google'ı da savundurdunuz ya burdan, pes.

kısacası: android mobil sektörde yıldızı çok parlak olan bir işletim sistemi.

ek: şimdi unuttum, "onu da geçtim, google şeker mi dağıtıyor lan telefon üreticilerine. aralarındaki sayfalar dolusu sözleşmeler al sana verdim 2.3.6 yı istediğin gibi değiştir istediğine koy mu? diyor" denmiş; aslında evet - aynen öyle diyor. apache açık kaynak kodlu yazılım sözleşme modeli diye birşey var, hiç duydun mu sen?

devamını okuyayım »
14.12.2011 12:24