kahve muptelasi

  • 2013
  • 156
  • 27
  • 1
  • bugün

3 eylül 2018 tüik enflasyon rakamları açıklaması

bir gün hiç unutmam pazarda alışveriş yapıyorum, ellerim de hıncahınç dolu, o ara domates satan bir tezgahın önüne geldim baktım 4-5 tane takım elbiseli ellerinde koca koca kağıt olan adamlar pazarcıya fiyat soruyorlar. o ara da domates fiyatı 5 tl civarında geziniyor, neyse pazarcı 5 tl dedi, adamlar kağıtlara bir şeyler yazıp başka tezgahlara yöneldiler ben de merak ettim bu adamları, kimdir diye. ellerim dolu falan umursamadım düştüm peşlerine.

bu sefer domatesi 1.5 tl’ye satan bir tezgaha geldiler, domatesleri de ama görseniz bedava verseniz alan çıkar mı şüpheliyim o denli kaliteli. sonra adamlardan birisi diğerine biz domates fiyatı olarak bunu referans alalım dedi ve elindeki kağıda yine bir şeyler yazıp başka tezgahlara doğru yöneldiler. ben arkalarından adeta öylece bakakaldım. sonradan öğrendim ki, bu adamlar tuik personeli ve eflasyon çalışması yapıyorlarmış. işte türkiye’de eflasyon raporu çürük domateslerin fiyatları üzerinden hesaplanan, gerçeklerden tamamen uzak ve düzmece bir rapor.

pazartesi günü enflasyon raporunda aylık %3 yıllık ise %18 civarı artış bekleniyor. muhtemelen bu seviyelerde de çıkacaktır. şimdi türkiye’de gerçek enflasyonun aslında ne seviyelerde olduğunu anladınız mı? anlamadıysanız şöyle söyleyeyim, enflasyon çürük domatesler üzerinden hesaplanıp yıllık %18 çıkıyorsa, normal bir domates üzerinden hesaplansa acaba yüzde kaç çıkardı.

edit: gördünüz di mi çocuklar, enflasyon raporu dediğim seviyelerde çıktı. çürük domatesle, patlıcanla, ucuz ayakkabılarla ancak böyle oluyor. o bana mesaj atıp enflasyon %20-25 arası çıkacak diye iddada bulunan arkadaşlara da tekrar söylüyorum, siz bu işlerden anlamazsınız, gidin sokaklarda kezban kovalayın, bilmediğiniz konularda yorum yapmayın.

devamını okuyayım »
02.09.2018 00:54