kahvegibi

  • leziz (659)
  • 726
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

kalan müzik

biraz önce bir iki albüm bakmak için kalan müzik'in web sitesine girdim ve hatırladım ki, bugün zevklerimi de dünya görüşümü de bir müzik şirketinin ötesinde, sanki bir yazar, bir fikir adamı gibi etkilemiş kalan müzik hakkında tek satır yazmamışım.

kalan müziğin tarihini, hasan saltık'ı anlatmış herkes.

ama yaşayan bir varlık olarak kalan müzik bambaşka birşey. bugün türkiye'de, süryani kültürü, ermeni kültürü, kürt kültürü kayıt altına alınıyorsa, bir kaç kuşağa kadar unutulacak müziklere, kültürlere belgesel niteliğinde albümler hazırlanıyorsa, kalan müzik sayesindedir. sarı gelin türküsünü farklı bil dilde dinleyip, düşman bellediğimiz insanların da aynı türkülere içlendiğini fark ediyorsak, kalan müzik sayesinde...

elektronik bağlamanın, ekolu kayıtların insafına terk edilmiş orta anadolu müziği de kalan müzik sayesinde can buldu bir nevi. kalan müzik tarafından çıkarılan ve neşet ertaş'ın hayatını anlatan belgesel hangi kanalda yer bulabilirdi kendine? enver demirbağlar, abdurrahman kızılaylar hangi radyolarda çalınırdı? kim orta anadolu müziğinin peygamberi, ağababası sayılan muharrem ertaş kayıtlarını yenilerdi?

cevap veriyorum: hiç kimse....

bugün bir an kalan müziğin hiç olmadığı bir türkiye düşünürsek; türk halk müziğinin eriyip kaybolduğu, diğer kadim kültürlerin esamesinin okunmadığı bir manzara gelir gözlerimizin önüne. oysa, kayıt altına almadıktan, 3 kuşak öncemiz ve 3 kuşak sonramızla ortak kültür oluşturmadıktan sonra neye yarar tüm o güzel türküler, destanlar, ninniler; uzay boşluğunda kaybolmaktan başka...

kalan müzik. iyi ki var.

ama hiç tanımadığım hasan saltık'tan bir tek ricam var. lütfen türkiye'de, kötü senaryolu reklamlardan, propagandadan, "bu şarkı dayımın oğluna gitsin" diyen okuyucu isteklerinden, türkçe katili radyo sunucularından arınmış bir türk halk müziği radyosu kurun. yapın bunu allah aşkına. ben kendi adıma mesaimden arta kalan tüm zamanımı kuracağınız radyoya adamaya söz veriyorum.

kalan müzik, türk halk müziği radyosu kur lütfen...

devamını okuyayım »
26.09.2008 18:17