kalyan

  • müzmin yedek (79)
  • 631
  • 11
  • 3
  • 0
  • dün

ot kafa vb. okuyup edebiyat dergisi okudum sanmak

popüler kültür dergisi okuyanların, içine düşebileceği yanılgı durumudur. bu dergilerin mantığı çok basittir. evet diyelim ki ocak sayısı. ne olmuş ocakta? cemal süreya'nın ölüm yıldönümü abi. tamam o zaman basın kapağa cemal agayı verin bir tane de romantik bir şiiriyle birlikte posterini olsun bitsin. şubatta ne var? aga 1 şubat tuncel kurtiz'in doğumgünü. tamam çizdirin hemen bir ramiz dayı kapak yapalım olsun bitsin. tüm bu kapak ve yayın telaşında olur da ünlü biri de rahmetli olursa; abi leonard cohen sizlere ömür. hassiktir ya hemen iki üç sayfa ayırın. yazın bir şeyler gibi diyalogların yaşandığı türden dergilerdir.
ayrıca ciddi manada "ortam" dergileri olma özelliği de taşırlar. bu ne demek? şöyle ki; belli bir kitleye ve çevreye ait olan dergiler. misal ben ünlü bir gazeteciyim. mesela candaş tolga ışık kadar meşhur bir adamım. diyorum ki gelin beyler kafa diye bir "edebiyat" dergisi kurdum, yazın. levent, nejat gelin abi. zafer abiyi de arayın. emrah sen de bırak oğlum şu elindeki birayı ya yaz bize bir hikaye işte diyorum. geliyorlar ve yazıyorlar...
gerçek bir edebiyat dergisi okuyor olsaydınız hikayelerinizi yollar yayınlanıp, yayınlanmayacağını beklerdiniz. ezberlenmiş kalem erbaplarıyla ezberlenmiş kelimelerle vakit dahi harcamazdınız.
her neyse şubatta abdi ipekçi'nin ölüm yıldönümü de var. can dündar'a bir telefon açın da bir iki sayfa ayırın ha...

devamını okuyayım »
23.01.2017 07:52