kamarothasan

  • anarşist (217)
  • 637
  • 0
  • 0
  • 0
  • 7 ay önce

ulusalcı

meseleyi şeref ve şerefsizlik noktasına bağlamak isteyen sahte marksistler açsın lenin'i okusun, o da yetmiyorsa marks'a baksın. yok onu da anlamıyorsa stalin'i ve mao'yu okusun. mesela bu tür bir sahte marksist lenin'in belge yayınları'ndan çıkan "doğu'da ulusal kurtuluş hareketleri" kitabını okuyabilir ve oradan öğrenebilir. tabi hâlâ gerçek diye bir derdi kalmışsa. oradan şunu öğrenecektir bu "marksist" geçinen kardeşimiz. okuyacaktır ki biz emperyalizm çağındayız, görecektir ki devrimci milliyetçilik(ulusalcılık) diye bir şey var. ve lenin bunu tüm gücüyle desteklemiş. örneğin afganistan kralı emurullah han'ı ingiliz emperyalizmine karşı desteklemiştir. bakın kapitalist bile değil, feodal birini destekliyor lenin. ya da mustafa kemal'in önderliğindeki ulusal kurtuluş mücadelesine gerek silah gerek para bakımından en büyük desteği sosyalist sovyetler birliği yapmıştır. neden acaba? yoksa lenin'i basit bir kasaba politikacısına indirip "efendim onlar taktikti taktik" mi diyeceksiniz.

gelelim şu antikapitalist olunmadan antiemperyalist olunamaz teranesine. öncelikle şunu söyleyim ki burada inanılmaz bir oportünizm ve ikiyüzlülük var. bal gibi olunur! dünya bunun örnekleriyle dolu. kendini bulunmaz hint kumaşı sanan darkafalı "marksist"in ikiyüzlülüğüdür bu. ırak'ta mücadele edenler, abd'nin anasından emdiği sütü burnundan getirenler komünist mi, hayır! oradaki "komünistler"iniz gidip coni'nin kucağına oturdular. o zaman ağzınıza almayacaksınız ırak direnişi'ni, çünkü antikapitalist değiller(sizin anladığınız manada). 1920'lerden 1975'lere kadar dünya büyük ulusal kurtuluş mücadelelerine şahit oldu. bunların önemli bir kısmı, yani mücadele edenler milli demokratik devrimi savunan ulusal kurtuluşçulardır. bizim devrimimize gelelim, sosyalist bir programı olmadığı için antiemperyalist olmayacak mı! antiemperyalizmi laf cambazlığı yapanlar değil, emperyalizme karşı elde silah savaşanlar, "size ölmeyi emrediyorum" diyenler gerçekleştirmiştir.

eğer antikapitalist olunmadan antiemperyalist olunmayacaksa neden iki ayrı kategori var emperyalizm ve kapitalizm diye. bu kategoriler olmasaydı biz de sadece kapitalizme karşı mücadele veriyoruz der kurtulurduk. lenin'de loto oynar gibi bakardı dünya haritasına bu sosyalist bu değil o zaman boşver bunu derdi.

ulusalcı, hans'ın yerini hasan'a geçirtmek için mücadele etmiyor ve hiçbir holding de desteklemiyor onu. kafasında bu tür hülyaları ancak hayattan kopuk karikatürize düşünüş tarzına sahip tiplerde görebilirsiniz. ulusalcı ülkesinin emperyalist tahakkkümden ve onun işbirlikçilerinden temizlemek için mücadele ediyor ve halkçı-devletçi bir sistem, aydınlanmış bir toplum kurmayı hedefliyor. emperyalizmle çelişmesi olan tüm sınıfları seferber edeceğine, onlara önderliği de emekçilerin yapacağını açıkça söylüyor. iktidarının emekçi karakterli olacağını, halkçı bir programı uygulayacağını beyan ediyor. ülkedeki her burjuvazinin emperyalizm işbirlikçisi olmadığını, ittifak edeceği kuvvetler olacağını, en ufak çatlaktan yararlanacağını söyleyen bir stratejik hat izliyor. çünkü lenin'i, sosyalizmi, dünyayı ve türkiye'yi biliyor. ulusalcı insanlıkla kaderinin ortak olduğunun farkında.

bir de milliyetçilikle ırkçılık aynı şey değil. fidel'ler siyahlara yönelik şiddete karşı mücadele etmişlerse antiemperyalist oldukları için yapmışlardır. bu castro'ların devrimci milliyetçiliğe düşman olduklarını göstermez. ikisi ayrı şeylerdir. castro ve küba komünist partisi hakkında bir bilgi daha. küba komünist partisi'nin tüzüğünde şöyle yazar: "küba komünist partisi marksizm, leninizm ve hoze marti düşüncesini rehber olarak kabul eder"(cümle tam böyle olmayabilir ama içeriği bu yönde). hoze marti kim? ünlü bir marksist mi?

ya da chavez örneği. ben bolivaryen bir maocuyum diyor. sosyalizmi milli devrimci kaynaklarına dayanarak kuracağını söylüyor subay chavez. 'devlet hakim sınıfların baskı aygıtıdır'ın ötesine geçememiş teorik darkafalılığın bunu anlamasının çok zor olacağını biliyoruz. anlamıyor ama desteklemek zorunda kalıyor, nurtopu gibi bir opotünizmle. hayırlı olsun!

ha bir de anarşizm ezilenlere falan ait değildir. sosyalizm ve komünizmin yanına hiç konulamaz. bana inanmıyorsanız birinci enternasyonal'e, marks ve engels'in "anarşizm üzerine" yazdığı yazılara bakın. anarşistlerle deyim yerindeyse nasıl "taşşak" geçiyorlar orada görün. ve komik duruma düşmeyelim. değil mi...

devamını okuyayım »
23.01.2008 12:33