kamerasizadam

  • 491
  • 7
  • 2
  • 0
  • 4 gün önce

bitcoin

#74857847 nolu entry'deki haklı serzenişe sonuna kadar katılıyorum. zaten başlığı yakından takip ediyorsanız bilgilendirici yorumda bulunan hemen hemen tüm yazarlar buradan kaçtı. çünkü ne kadar uğraşırsanız uğraşın bir hater bir de refci kitle var. referans sistemine kesinlikle karşı değilim ama ekşideki ele alınış biçimi mide bulandırıyor. neyse konumuza dönelim;

kripto piyasasındaki çöküşlerden en büyüğü 2014 yılında gerçekleşen mt.gox 'hacki'. (bkz: mt.gox) yüzbinlerce bitcoin çalındı, yıllarca davalar sürdü ve bu bitcoinlerin bir kısmı (yaklaşık olarak 200.000 adet olduğu konuşuluyor) bulundu ve kayyum tarafından el konuldu. davacılar bitcoin'in fiyatı çok sert düştüğü için alacaklarını btc üzerinden değil, zararlarının yaşandığı o dönemki kurdan (yaklaşık 400$'dan) karşılanmasını talep etti. bu atanan kayyum da davacıların paralarını ödemek için zaman zaman çok sert bitcoin satışları gerçekleştiriyor. bilinen ilk satış 18 aralık 2017'de gerçekleşti. aylardır süren bu satış baskısının altında yatan en büyük etkenlerden biri kayyumun bu hareketleri. o yüzden 2 gün önce yaşanan binance hack fud'u da aslında market marker hareketiydi, kılık değiştirmişti. bugüne kadar yaklaşık 450 milyon dolar değerinde kripto sattıkları söyelniyor. (btc + bch)

yani kısacası zamanında piyasanın anasını ağlatan mt.gox aynı şeye devam ediyor. kayyum'un hareketleri ne kadar tahmin edilebilir bilmiyoruz. cüzdanlar takip edilebilir, cold storage'lardan borsalara çekilen bitcoinlere bakılabilir ama yine de zamanlamasını kestirmek çok zor. o yüzden piyasa bir süre daha kan ağlayacağa benziyor. ama burada kazanan yine sermaye oldu, ödedikleri cezalar bitcoin'in değer artışı nedeniyle bir ödüle dönüştü neredeyse. kayyum her volume artışı olduğunda, bitcoin stabilleştiğinde tekrardan devreye girecektir. hatta bir yandan da short pozisyonu açıp muazzam karlar sağlayacaklardır.

bitcoin future işlemlere girdiğinden beri analizleri daha tutarlıydı ama mt.gox kayyumu direnç, destek, indikatör hiçbir şey dinlemiyor.

konu üzerine gördüğüm en güzel isyanlardan biri de ilgili şu tweet

devamını okuyayım »
09.03.2018 12:54